Suvremena dramska skupina uprizorila je Dramski diptih (Čudesni svijet Vidrićeve poezije; Iskoni bje Slovo) u petak 3. svibnja 2024. u 20 sati u Kazalištu Vidra. Tom je prigodom njihov dugogodišnji voditelj i mentor prof. Dario Budimir obilježio i 25 godina umjetničkog (pedagoško-dramskog) rada u osmišljavanju, režiranju i oblikovanju mnogobrojnih skupnih i pojedinačnih kazališnih izvedbi učenika Klasične gimnazije.
Čudesni svijet Vidrićeve poezije
U prvom smo dijelu Diptiha uživali u dramskom uprizorenju Vidrićeve poezije kojim je Suvremena dramska prošle godine nastupila na državnoj Smotri Lidrano 2023. u Vodicama. Svoju uživljenost i izražajnost tijekom izvedbe pokazali su nam glumci: Petra Plavšić, Maša Pećarina, Franka Mikolaci, Nika Adriana Marijanović, Petra Špoljar, Niko Trogrlić, Andrej Švaco, Mak Ibrahimpašić, Filip Felja i Matko Brzica. Bilo je to slavlje Vidrićeve pjesničke riječi u kojem su pjesme s antičkim motivima Pomona, Elije, Glauko, Jutro kao i mnoge druge, vješto zaogrnute kazališnim plaštem i u majstorski osmišljenoj mladenačkoj suigri predstavljene publici. Mladi su glumci pokazali vještinu govorenja pjesničke riječi samostalno ili u korskim dionicama koja vođena različitim dramaturškim rješenjima tvori zanimljivu cjelinu ostvarujući taj “čudesni svijet” kao susret auditivnoga i vizualnoga doživljaja.
Iskoni bje Slovo
Drugi dio Diptiha donio nam je dramsko uprizorenje slavenskih i hrvatskih srednjovjekovnih tekstova zaokruženih u jedinstvenu cjelinu Iskoni bje Slovo kojim su učenici Suvremene dramske nastupili na ovogodišnjem županijskom Lidranu. Iznimno zahtjevnim jezikom starih hrvatskih tekstova ovladali su mladi glumci: Ivo Jurić, Matko Brzica, Franka Mikolaci, Filip Felja, Petra Plavšić, Petra Špoljar, Maša Pećarina, Mak Ibrahimpašić, Nika Adriana Marijanović i Niko Trogrlić donijevši nam tako rijetko viđen i doživljen kazališni susret s drevnom riječju povezan s glazbenim sekvencama istočnog pojanja i hrvatskih glagoljaških napjeva.
Počevši Od Proslova Ivanova evanđelja U početku bijaše riječ i staroslavenskog traktata O pismenima Črnorisca Hrabra kroz koloplet zanimljivih koreografskih rješenja, stigli su i do Bašćanske ploče. Živa riječ i mladi glumci postadoše živa ploča koja svojim tekstom svjedoči o postojanju i snazi hrvatskoga srednjovjekovnog identiteta.
Cjelina se nadalje gradila s pjesmama iz Pariškog zbornika, najstarijom poznatom hrvatskom pjesmaricom, pisanih hrvatskom glagoljicom i hrvatskim crkvenoslavenskim jezikom: Bog se rodi v Vitliomi, Pisan ot muki Hrstovi, Svit se konča te Pisan svetogo Jurja. Zadivljujući su bili prizori rođenja kao i same Kristove muke koje su mladi glumci iznijeli s puno emocija u vrlo snažnom verbalnom kao i neverbalnom izričaju. Publika je bila zatečena aktualnošću srednjovjekovne satirične pjesme Svit se konča koja kroz zgusnutu prizmu grijeha i nevolja kojima se okitio ljudski rod najavljuje kraj svijeta. Jedinstvenim umjetničkim nadahnućem i pjesničkim spomenikom hrvatskoga jezika zapisanog latinicom Šibenskom molitvom zaokružena je ova nevjerojatna cjelina koja svojim značenjem, simbolikom, ali i samom izvedbom poziva na dijalog sa suvremenim društvom.
Publika nagradila ogromnim pljeskom
Nakon ove snažne ekspresije koja je prekoračila granicu scenskoga prostora, ganuta publika nije krila svoje oduševljenje. Gromoglasnim pljeskom nagradila je Dramski diptih koji je svojom izvedbom nadmašio sva njezina očekivanja. Bila je to večer za pamćenje, istinsko divljenje umijeću govorenja i uprizorenja pjesničke riječi koju su mladi glumci iznijeli savršeno, mišljeno vođeni istančanom i iskusnom umjetničkom rukom profesora Budimira. Iskreno im svima čestitamo i zahvaljujemo na tome.
FOTO: Iskra Razum, Foto Badrov