Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu održala se od 24. do 28. lipnja Ljetna škola klasične filologije kojoj su prisustvovali učenici klasičnih gimnazija.
Ljetnu školu započeli smo okupljanjem u predvorju Filozofskog fakulteta gdje su nas dočekale pročelnica Odsjeka za klasičnu filologiju Petra Matović i viša lektorica Voljena Marić. One su nas malo provele kroz fakultet te smo uz stručno vodstvo docentice Vinke Matijević razgledali zbirku gipsanih odljeva grčkih i rimskih kipova na Odsjeku za arheologiju. Nakon kratke pauze imali smo radionicu te pomoću prezentacije, kratkog filma i kahoot kviza naučili ponešto o slijepim osobama u antici.
Drugi nas je dan profesorica Nina Čengić uputila u razvoj pisma i materijala za pisanje te smo proučavali slike starih papirusa. S profesorom Leonom Cvitićem govorili smo o indoeuropskim jezicima i jezičnim porodicama, a nakon toga o antičkom životu te običajima vezanim uz sklapanje brakova.
Trećeg smo dana imali kratki uvod u novogrčki jezik gdje nam se profesorica Jelena Polaček Gajer potrudila pokazati razlike izgovora u odnosu na starogrčki koji je nama poznat, a prošli smo i neke osnovne fraze. Nakon novogrčkog razgovarali smo te prevodili tekstove rimskih satiričara vezane uz život na gradskim ulicama. Rimskim nas je ulicama vodio viši lektor Teo Radić.
Četvrti nam je dan profesorica Tamara Tvrtković na prvom predavanju govorila o hrvatskim latinistima čija su imena prisutna u nazivima zagrebačkih ulica te smo naučili neke najbitnije činjenice o njima. Nakon predavanja otišli smo u razgledavanje knjižnice i zatim smo u računalnoj učionici s profesoricom Irenom Bratičević proučavali arhivske dokumente na latinskom.
Petak smo proveli izvan fakultetskih učionica. Posjetili smo Hrvatski državni arhiv te izložbu o Olimpijskim igrama u Arheološkom muzeju. Ljetnu školu završili smo antičkom šetnjom Zagrebom od posjeta spomeniku na pročelju Županijskog suda na Zrinjevcu gdje je postavljena kopija brončanog sestercija, novčića cara Hadrijana, koji je na tom mjestu prilikom izgradnje zgrade tadašnjeg Sudbenog stola pronađen u 19. stoljeću do nadgrobnog spomenika “supruzi kakvih je malo” Akoniji Salviji čiji je odljevak postavljen na sjevernoj Kaptolskoj kuli, a vuče podrijetlo s kraja 1. st.
Ljetna je škola klasične filologije ponudila pregršt zanimljivih i korisnih sadržaja mladim klasičarima. Možemo samo reći – veselimo joj se i dogodine.
TEKST: Ada Simonetta, 1.f i Zvonimir Marić, 2.d
FOTO: dr.sc. Petra Matović, doc.; Voljena Marić, prof. i viša lektorica