PRIJE POSJETA OZBILJNE PRIPREME
Prije odlaska u elektranu posjetili smo Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu gdje nas je srdačno dočekao vodič Renato Filipin. Nakon gledanja kratkog filma o Nuklearnoj elektrani Krško (NEK) zaputili smo se prema odjelu Transformacija energije u kojem smo upoznali različite oblike pretvorbe energije koje su ljudi koristili kroz povijest te odjelu Obnovljivi izvori i energetska učinkovitost u kojem smo upoznali različite načine proizvodnje energije iz obnovljivih izvora te njezine primjene.
OBORUŽANI ZNANJEM STIŽEMO U ELEKTRANU
Nakon jednosatne vožnje stigli smo do odredišta. Elektrana se nalazi u Republici Sloveniji, na lijevoj obali Save, 3 kilometra nizvodno od grada Krško. Riječ je o elektrani s Westinghouseovim tlakovodnim reaktorom snage 696 MW koja u godini isporuči 6 terawatta energije od čega pokriva 20% potrošnje električne energije u Sloveniji, a 16% u Hrvatskoj. Uz isporuku energije nuklearna je sigurnost prioritetna zadaća NEK-a koju stalno unapređuju uzimajući u obzir pogonska iskustva i preporuke domaćih i međunarodnih strukovnih organizacija te administrativne zahtjeve. Ravnateljstvo civilne zaštite kontinuirano prati stanje u NEK-u i obavještava javnost o svim događajima značajnim za sigurnost građana Republike Hrvatske i Republike Slovenije.
Podijeljeni u dvije grupe obukli smo prsluke i stavili kacige. Dodatna mjera zaštite bili su nam i čepići za uši zbog buke koje nas je čekala unutra. Tijekom obilaska imali smo priliku vidjeti sekundarni krug u koji spadaju visokotlačne i niskotlačne parne turbine, kondenzator, generator i transformator te tercijarni krug odnosno crpku rashladne savske vode, rashladne tornjeve, crpke rashladnih tornjeva i branu na Savi. U komandnoj smo sobi odslušali kratko predavanje o funkcijama koje zaposlenici u njoj obnašaju uz još nekoliko generalnih informacija o radu same elektrane. Prije odlaska vidjeli smo još i zgradu u kojoj se nalazi reaktor, zaštitne zgrade te zgrade za skladištenje radioaktivnog otpada.
Posjet je po sebi bio jako zanimljiv i edukativan. Profesionalci koje smo vidjeli i s kojima smo razgovarali zasigurno su razbili svaku predrasudu i “popularni strah” od nehumane štetnosti nuklearnih elektrana. U NEK-u su nas uvjerili da svojim pogonom pridonose manje od tisućinke prirodnom zračenju u okolišu dok smo mi svakodnevno izloženi različitim oblicima prirodnog i antropogenog (neprirodnog) zračenja.
“Ozračeni” zadovoljstvom onime što smo vidjeli te činjenicom da NEK dostiže visoke standarde nuklearne sigurnosti, vratili smo se u Zagreb. Ukoliko vam se pruži prilika za ovakvim edukativnim obilaskom, ne oklijevajte.
FOTO: prof. Vanja Horvat Flegar, https://www.nek.si/hr/