Nacionalni arheološki muzej u Napulju

Ove godine početkom veljače učenici drugih razreda proveli su tjedan dana na već poznatom putovanju u Italiji koji je dio njihove izvanučioničke, terenske nastave koji popularno vole zvati maturalcem. Svojih zadnjih par dana posvetili su razgledavanju Pompeja, Herculaneja i grada Napulja te njegova najpoznatijeg muzeja.

Farneški Herkul krasi napuljski muzej

Nakon Pompeja Napulj

Nacionalni arheološki muzej u Napulju smatra se jednim od najvažnijih arheoloških muzeja na svijetu zato što sadrži djela iz grčkog, rimskog i renesansnog doba, a posebno rimske artefakte iz obližnjih Pompeja, Stabija i Herkulaneja. Nakon obilaska Pompeja sa zanimanjem smo otkrivali skulpture i mozaike pronađene u pompejskim hramovima, vilama i kućama.

Obilazak muzeja

Ulaskom u sam muzej nismo ni znali koliko je velik i prostran, sastoji se od više katova na kojima se nalaze različite zbirke umjetničkih predmeta i dodatnog izložbenog prostora u podrumu. Trebao bi vam cijeli dan da sve obiđete . U prizemlju su velike prostrije koje su ispunjene raznim kipovima, a u sredini se nalazi malo dvorište s prostorom za odmor u zelenilu, dok u podrumu možete vidjeti dio s egipatskim papirusima, skulpturama i raznim djelima egipatske civilizacije. Ono što je nama privuklo pažnju bile su mumije koje, ako ih pogledate izbliza, izgledaju izrazito zastrašujuće.

Dok stojiš ispred originala i promatraš ga, osjećaj je neponovljiv

Na sljedećim katovima možete pronaći razne stvari od fresaka, a pogotovo bogat izbor predmeta iz obližnjih Pompeja i eksponata koje su pronašli tijekom iskopavanja, a ležale su pod nakupinama pepela i lave više od šesnaest stoljeća. Ono što je nama posebno privuklo pažnju poznat je mozaik Cave canem koji se nalazi u našim udžbenicima Latinskog jezika.

Obilazak muzeja bio je vrlo opuštajući. Nedostajalo je samo vremena da se obiđe sve, posjetiteljima nudi uistinu iznimnu građu, a nama se najzanimljiviji bili eksponati o kojima smo dosad učili ili gledali njihove fotografije u udžbenicima. Dok stojiš ispred originala i promatraš ga, osjećaj je neponovljiv.

FOTO: Dora Gotić, Sanja Vlahović-Trninić