Odgovorno korištenje AI alata

AI, umjetna inteligencija za generiranje nečega ili pomoć u rješavanju radnih problema.

Artificial intelligence, skraćeno AI, je englesko ime koje se pridaje računalnim sustavima umjetne inteligencije. AI se, zahvaljujući svome naglom razvoju, pokazao kao neizmjerno koristan i nezamjenjiv alat za učenike koji im je, između ostalog, omogućio nove načine plagiranja i varanja, pogotovo na pisanim radovima, primjerice esejima. I dok bih mogao ispisati cijeli ovaj članak i još nekoliko njih o tome kako bi školski sustav zapravo mogao biti poboljšan tako da se učenici ne moraju oslanjati na vanjsku pomoć da bi kroz njega lakše prolazili, ipak je bolje da se usredotočim na to kako bi učenici mogli koristiti AI alate da si pomognu u učenju i pisanju tekstova, a da pritom ipak ne plagiraju i varaju svoje nastavnike.  

Učinkoviti alati za olakšavanje svakodnevnih zadataka

Jedan od najpopularnijih i najraširenijih alata kojima se aktivno koriste učenici (i neki nastavnici) je ChatGPT, sustav umjetne inteligencije u vlasništvu OpenAi tvrtke, koji može proizvesti tekst o gotovo bilo kojoj temi, slobodno je dostupan na webu te omogućuje brzu pomoć. Naravno da je lakše kopirati tekst s ChatGPT-a i predati ga kao svoj, nego ga iskoristiti kao alat za pronalaženje teksta, sumiranje članaka i pretraživanje izvora. Ipak, treba imati na umu da je dobro istražen tekst dobiven kombinacijom samostalnog rada i istraživanja učenika i upotrebe alata puno kvalitetniji i sadržajniji od teksta koji ChatGPT sam generira. Naime, tekstovi koje generira umjetna inteligencija često sadrže neizmjeran broj krivih informacija te je jako vidljiv manjak razumijevanja hrvatskoga jezika koji se prožima tim tekstom. Ako je korišten pravilno i umjereno, ChatGPT može skratiti vrijeme pisanja teksta, poboljšati njegovu kvalitetu i ponuditi raznovrsnije izvore. Jedino što zapravo ometa takvo korištenje ovog alata, površnost je njegovih korisnika. Isto bi se moglo reći i za Photomath, popularni alat koji nudi rješenja i detaljna objašnjenja zadataka iz matematike. Photomath je džepni repetitorij matematike koji može biti korišten za postupno rješavanje i objašnjavanje  kompleksnih problema koji je na kraju u praksi, nažalost, uglavnom sveden na platformu za prepisivanje.

Kategoriji korisnih jezičnih alata svakako pripadaju Kontekst.ioIspravi.me. Alati su to koji su ,svaki na svoj način, namijenjeni poboljšavanju kvalitete tekstova. Kontekst.io na primjer nudi ogromnu bazu podataka koja organizira sinonime, što ga čini savršenim alatom za podizanje kvalitete pisanih tekstova ili pronalaženje riječi koje bi bolje odgovarale određenom kontekstu. Sortira riječi po učestalosti i sličnosti izvornoj riječi te daje nevjerojatnu količinu primjera za korištenje riječi kao i poveznicu na njihovu rječničku stranicu. 

Ispravi.me nudi pomoć s morfološke strane našeg divnog jezika nudeći javnu i besplatnu provjeru teksta. Građen je na HAŠEK (Hrvatski akademski spelling checker) sustavu te ima bazu podataka koja sadrži više od milijun hrvatskih riječi i njihovih varijacija, više od milijun imenskih riječi na hrvatskom te više od 70 tisuća engleskih riječi. Ta baza podataka raste učenjem dotad nepoznatih riječi. Uz to je jedan od rijetkih alata koji su zapravo napravljeni za uporabu na hrvatskom jeziku, što je rijetko zbog njegova ograničenog govornog područja.

Prava je šteta što su učenici koji nemaju određenu razinu razumijevanja engleskog jezika zakinuti za ogromnu količinu alata koji bi im stvarno mogli pomoći. Zato sam se potrudio navoditi samo alate koji imaju potpunu integraciju hrvatskog, što je smanjilo njihov broj u ovome članku. 

FOTO: https://indomirror.com/, https://medium.com/@bsevo/photomath, https://www.youtube.com/watch,
https://www.pexels.com