Drugog svibnja obilježavaju se dani raketiranja Zagreba te je ove, kao i svake godine, Povijesna grupa vođena profesoricom Kapetanović posjetila Memorijalni centar raketiranja Zagreba 1991. i 1995.
Na taj dan sjećamo se žrtava dvaju raketnih napada koje su 2. i 3. svibnja 1995. počinili pobunjeni Srbi na civilne mete u Zagrebu ispalivši projektile iz lansirnog sustava “Orkan” s kazetnim punjenjem tzv. “zvončićima” u znak osvete za vojno-redarstvenu, oslobodilačku operaciju “Bljesak”. U Memorijalnom centru prisjećamo se i pokušaja atentata na predsjednika Tuđmana raketiranjem Banskih dvora 7. listopada 1991.
Kasetne bombe pale su 2. svibnja na križanje Vlaške i Draškovićeve. Tamo se danas nalazi spomen-ploča na simbolično nazvanom Trgu svibanjskih žrtava 1995.
Tada je pogođena Šoštarićeva ulica, dvorište 7. gimnazije, a time i dvorište naše škole, i Petrinjska ulica. Dan poslije projektili su padali na Zrinjevac, Hrvatsko narodno kazalište i Akademiju dramskih umjetnosti, Dom umirovljenika Centar, Zračnu luku Pleso i Kliniku za dječje bolesti Zagreb u Klaićevoj. Niti jedna od ovih meta nije bila vojni cilj te je očito (iz vremena i lokacija napada) namjera napada bila raniti i ubiti što veći broj civila. Napadi su odnijeli živote sedmero žrtava: Damira Dračića, Stjepana Krhena, Ivanke Kovač, Ivana Markulina, Ane Mutevelić i Luke Skračića te je ranjeno 205 civila.
Memorijalni centar otvoren 2. svibnja 2013. u sklopu Muzeja grada Zagreba u centru grada u stalnoj postavi ima razne reportaže, slike dokumente i predmete koji prikazuju strahotu napada. Zanimljive su baletne papučice koje je u trenutku napada nosila balerina Almira Osmanović koja je tada i ranjena.
Trenutno je u gostujućoj postavi i izložba o bombardiranju i opsadi Dubrovnika koja uz ratne fotografije, očevide i strane i domaće članke prikazuje priču o namjernom uništavanju kulturne baštine i stalnim ratnim prijetnjama, ali i o neposustajanju i otporu Dubrovčana.
Moram napomenuti kako nam je kustosica rekla da je Klasična jedina gimnazija u gradu koja posjećuje Memorijalni centar i to redovno (Profesorica Kapetanović vodi svaku generaciju od otvorenja centra.) te da je zbog toga ulaz besplatan za naše učenike. Toplo vam preporučujem posjet, pogotovo sada dok traje gostujuća postava.
FOTO: prof. Marina Kapetanović