Kao što većina klasičara i njihovih prijatelja već zna, naša škola ima tradiciju stručnog putovanja i izvanučioničke nastave u Italiji pri čemu se posjeti glavni grad Italije, Rim, a zatim Pompeji i Napulj. Ove je godine putovanje za učenike 2.a, b, c, d i e razreda trajalo od 11. do 17. veljače. U samom smo Rimu proveli pet dana, a ostala dva razgledavali smo Pompeje i Napulj.
Tarquinia i Grad mrtvih
U kasnim smo se noćnim satima 10. veljače oprostili sa Zagrebom u pratnji svojih razrednika i zamjenika: Snježanom Hadžalić (2.a), Damirom Buršićem (2.b), Sanjom Vlahović-Trninić (2.c), Zoranom Čorkalom (2.d), Ingom Frobe Naprta (2.e) te pedagoškom pratnjom Krešimirom Ditsom i uputili prema Rimu. Nakon noćne vožnje i pokušaja spavanja u autobusu u prijepodnevnim satima na putu prema Rima posjetili smo gradić Tarquiniju, kolijevku etruščanske kulture. Tamo smo obišli Arheološki muzej koji slovi za jedan od najboljih muzeja u Italiji sa svojim vrijednim postavom, ali i izgledom jer je smješten u palači obitelji Vitelleschi. Nakon muzeja obišli smo i tzv. Grad mrtvih (nekropolu na obližnjem brdu Monterozzi). Dosad je tamo pronađeno oko 6000 grobnica uklesanih u stijene, no samo je dio grobnica konzerviran i otvoren javnosti. Mogli smo silaziti u tombe, oslikane grobnice, koje nose nazive prema motivima freski na svojim zidovima: Grobnica lava, Grobnica bikova, Grobnica plavog demona i slično. Ovo je jedno od najvećih nalazišta koje je sačuvalo dio civilizacije Etruščana.
Kad si u Rimu…
Kao velika grupa putovali smo odvojeno u dva autobusa te se u Rimu smjestili u dva odvojena hotela. Nakon kratkog odmora uputili smo se u noćnu šetnju gradom. Obišli smo baziliku sv. Marije Velike i slavnu Fontanu di Trevi. Također smo se prošetali i do Panteona (hrama svih bogova), ali nismo mogli ući jer se zatvarao. Nakon talijanske paste za večeru i slobodnog vremena u gradu, vratili smo se u hotel kako bismo napunili baterije za sutrašnji naporan dan.
Kruha i igara
Rano ujutro zaputili smo se prema glavnoj atrakciji Rima, Koloseumu. Prije toga obišli smo Svetog Petra u okovima, baziliku u kojoj smo se divili Michelangelovoj skulpturi Mojsija, ali i lancima (relikviji) kojima je, prema predaji, bio okovan sam sveti Petar u Jeruzalemu. Vrijeme nas je pomazilo te smo ugledali Koloseum okupan jutarnjim suncem. Svladavši početne gužve ispred najpoznatijeg rimskog lokaliteta, ušli smo i detaljno ga proučili uz pratnju odličnih lokalnih vodiča.
Nakon razgleda Koloseuma produžili smo do Foruma Romanuma i dalje u pratnji vodiča koji su nam objašnjavali sve o njemu tijekom obilaska. Ostaneš zadivljen pred arhitektonskim rješenjima i monumentalnošću antičke rimske civilizacije. Rimski forum bio je urbano središte političkog, kulturnog i religioznog života staroga Rima. Jedinstven je to kompleks koji je s vremenom rastao i širio se te ga čine dijelovi kao što su Forum Julium, Nervin, Mirin, Augustov i Trajanov forum unutar kojih se nalaze hramovi, slavoluci, kurije i palače, odnosno njihovi ostaci. Uz ostatke antičke civilizacije oduševila sa nas i velika stabla naranči koja su rasla u vrtovima Palatina.
Slobodno vrijeme proveli smo u obližnjem kvartu uz Koloseum kako bismo ručali i malo odmorili umorne noge. Tada nas je zahvatila i kiša pa se tražio kišobran viška. Smijali smo se spretnosti uličnih prodavača koji su svoje izložene artikle brzo zamijenili nudeći kišobrane i kabanice. Nakon toga uputili smo se do brežuljka Kapitolija. Posjetili smo monumentalne Kapitolijske muzeje smještene u tri palače. https://casopis-mi.org/poslijepodne-na-kapitolu/ Obilazili smo ih samostalno i zaista nam je trebalo vremena da barem djelić bogatog postava dobro proučimo. Večer smo ukrasili posjetom čarobnim Španjolskim stubama koje pod noćnim svjetlima izgledaju romantično, a naziv “španjolske” dobile su jer su izgrađene kako bi povezale Španjolski trg s crkvom na vrhu brijega. Slobodno vrijeme u Rimu brzo vam prođe, pokoji gelatto, pogled na šarene dućane i jedva čekate krevet. Tog dana i profesori, a i vodiči rekli su nam da se dobro naspavamo jer nas sutra čeka još naporniji dan.
Vatikan i Hadrijanov mauzolej
Ranom zorom uputili smo se prema Vatikanu. Imali smo priliku vidjeti kako funkcionira rimski javni prijevoz jer smo do tamo putovali metroom. Nakon dvadesetak minuta vožnje i hoda stigli smo ispred Vatikanskih muzeja gdje nas je, unatoč ranojutarnjim satima, dočekala ogromna gužva te smo dugo čekali svoj red za ulazak. https://casopis-mi.org/klasicari-u-najmanjoj-drzavi-i-najvecem-muzeju-svijeta/ Vatikanski muzeji velik su sklop muzejskog prostora smještenog u Vatikanskim palačama i mi smo, kada smo napokon ušli, mogli vidjeti samo dio raznih umjetnina koje su pape naručivali tijekom povijesti. Ušli smo i u Sikstinsku kapelu i pogledali poznate Michelangelove freske. Po završetku stručnog obilaska oprostili smo se od lokalnih vodiča te uživali u slobodnom vremenu u Vatikanu. Ušli smo u baziliku sv. Petra, a neki su obišli i njezinu akropolu. Kada smo se ponovno okupili, krenuli smo prema Hadrijanovu mauzoleju koji je danas poznatiji pod nazivom Anđeoska tvrđava. S vrha mauzoleja vidi se predivan pogled na gotovo cijeli Rim. Nakon uživanja na krovu mauzoleja/ tvrđave uputili smo se prema Ari pacis Augustae, mramornom žrtveniku koji je podignut 13.-9. pr. Krista. Žrtvenik je odlično sačuvan i ukrašen mramornim reljefima.
Dan zaljubljenih u dvjema vilama – Hadrijanovoj i d’Este
Na Dan zaljubljenih otputovali smo iz Rima i posjetili Hadrijanovu vilu u gradiću Tivoliju ili antičkom Tiburu smještenom desetak kilometara jugozapadno od Rima na predivnim zelenim brežuljcima i udolinama. Dan je bio sunčan, vrijeme nas je tada stvarno nagradilo. U opuštajućoj šetnji obilazili smo vilu koja je veliki kompleks s mnoštvom bazena, fontana, kazalištem i ostacima hramova na površini od stotinjak hektara, to je zapravo mali antički grad koji je dao izgraditi Hadrijan kao svoju službenu rezidenciju. Nakon obilaska Hadrijanove posjetili smo još i Vilu d’Este u Tivoliju koja je jedinstven primjer renesansne arhitekture i talijanskog vrta. Obje vile upisane su u UNESCO-ov popis svjetske baštine. Gradnju je naručio kardinal d’Este, a zanimljivo je da je Hadrijanova vila poslužila kao inspiracija, ali i izvor građevinskog materijala. Prošetali smo predivnim terasastim vrtovima okruženim bazenima i fontanama s mnogo zelenila. Također se iz vrta može uhvatiti predivan pogled na sam Tivoli. Obilazak vila uistinu je bio valentinovski odmor za dušu i tijelo.
Po povratku u Rim posjetili smo Trajanove tržnice, kompleks dućana koji je zapravo pravi antički shopping centar. U večernjoj smo šetnji ponovno posjetili Panteon, ali i ovaj put nismo ušli zbog prevelike gužve na ulazu. Dok smo tu noć pakirali kofere, odvijala se 1. povijesna ponoćna utrka učenika Klasične gimnazije ulicama Rima. Noćno trčanje ulicama Rima: hotel Noto – Coloseum – Capitol – hotel Noto; trajanje: 23:30h – 00:45h; organizator i sudionici: Krešimir Dits (59b), Karlo Heigl (2.b), Zvonimir Marić (2.d), Mateo Karaga (2.d) i Fran Jakić (2.d). Puni nezaboravnih dojmova idući smo dan napustili Rim i uputili se prema Napulju.
Prema Pompejima i Vezuvu
Na putu prema Napulju posjetili smo svjetski poznat lokalitet, antički grad Pompeje koji je spavao svoje stoljetne snove pod pepelom Vezuva. Grad je podignut na vulkanskoj stijeni koja se diže iznad mora, a njegovi stanovnici nisu ni slutili kakvu im sudbinu sprema planina iznad njih. Dok šetate pompejskim ulicama, osjećate život zarobljen u trenutku, možete zamisliti kako su divne bile rimske vile i kuće sa svojim vrtovima i savršeno očuvanim mozaicima. Način života i kultura antičkog čovjeka u Pompejima je izuzetno vidljiva.
Ondje smo imali izvrsno vodstvo lokalnih vodiča koji su nam detaljno pripovijedali o običajima, vjerovanjima i životu grada podno Vezuva te o samoj tragediji koja se dogodila 79. godine erupcijom vulkana koji je svojom prašinom i lavom zatrpao ovaj grad. U planu našeg putovanja bio je i posjet tj. penjanje na vulkan Vezuv, ali bio je zatvoren. U opuštajućoj atmosferi podno pompejskih zidina odigrala se i mala odbojkaška utakmica između naših klasičara.
Napulj
Kada smo napokon stigli u Napulj, obišli smo njihov Nacionalni arheološki muzej koji drži visoko mjesto među arheološkim muzejima u svijetu. https://casopis-mi.org/nacionalni-arheoloski-muzej-u-napulju/ U njemu se nalaze mnogi predmeti, mozaici i skulpture pronađeni u arheološkim istraživanjima antičkih gadova koje je zatrpao Vezuv. Završivši s posjetom muzeju prošetali smo se “divljim” i uzbudljivim centrom Napulja do našeg hotela.
Herkulanej
Idućeg dana posjetili smo još jedan lokalitet koji je imao istu sudbinu kao i Pompeji, Herkulanej. Uz ovaj lokalitet prof. Frobe Naprta zadala nam je i pravi terenski zadatak, ali za njegovo izlaganje obećane su nam i lijepe nagrade. Valjalo se potruditi. Podijeljeni u skupine dobili smo zadatak da obiđemo grad i pronađemo zadane kuće te o njima napravimo malo terensko istraživanje koje treba pretočiti u zanimljivo izlaganje iii priču. Na kraju svega održan nam je kviz o poznavanju antičkih lokaliteta koje smo posjetili tijekom posljednjih dana te izlaganje o herkulanejskim kućama. Pobjednici su ovjenčani medaljama, knjigama, malim antičkim skulpturama i čokoladama. (Pročitajte nagrađenu priču Anje Šribar: https://casopis-mi.org/casa-di-telefo/).
Povratak u Zagreb
Pri povratku u Hrvatsku zastali smo u Monte Cassinu, benediktinskom samostanu izgrađenom u 6. stoljeću na istoimenom brdu. Samostan je u povijesti poznat i po jednoj bitci iz Drugog svjetskog rata pod imenom Bitka za Monte Cassino ili Bitka za Rim. Nakon završetka obilaska krenuli smo put Zagreba. Stigli smo u kasne noćne sate umorni i gladni, ali s novim, predivnim iskustvima s ovog putovanja za koje je vrijedilo sve podnijeti.
FOTO: Damir Buršić, Zoran Čorkalo, Krešimir Dits, Inge Froebe Naprta, Snježana Hadžalić, Sanja Vlahović-Trninić, Rebecca Vukoja