“Segestika i Siscija – naselje s početka povijesti”

Arheološki muzej u Zagrebu postavio je zanimljivu izložbu "Segestika i Siscija - naselje s početka povijesti" autora Ivana Drnića, muzejskog savjetnika Arheološkog muzeja u Zagrebu.  Izložba se održava od 24. veljače do 4. svibnja 2024. i njena je tema bila izazov za polaznike Antičke baštine u Hrvatskoj i prof. Mirt Puškarić da je posjete 21. ožujka, na prvi dan proljeća.

Figurica ovna, motiv s plakata izložbe

ANTIČKA BAŠTINA NA IZLOŽBI U ARHEOLOŠKOM MUZEJU

Izložba nas educira o povijesti grada Siska, drevne Siscije te nam kroz dvjestotinjak raznih arheoloških predmeta i raznim ilustracijama i rekonstrukcijama dijelova života stanovnika želi pokazati kako je nastalo malo naselje iz brončanog doba krajem drugog tisućljeća prije Krista na prostoru ispred ušća rijeke Kupe u Savu. S vremenom je naselje raslo te se  preobrazilo u jedan od najvažnijih željeznodobnih centara u međuriječju Save i Drave, a koje je u antičkim pisanim izvorima zabilježeno pod imenima Segestika i Siscija.

O ŽIVOTU DREVNIH SEGESTIČANA

Arheologinja Maja Šesnić u ulozi stručnog vodiča detaljno nam je govorila o načinu života drevnih naroda s područja Segestike i Siscije. Prolazeći kroz izložbeni postav puno smo saznali o načinima proizvodnje i pripreme hrane te alatima kojima  su se koristili sve do vlastite proizvodnje oružja. Uočili smo  izrazito napredovanje u razvoju naselja tijekom željeznog doba te zanimljive oznake (tetovaže) koje su stanovnici koristili kao razne simbole. Ilustracije Simona Bogojevića Naratha prikazuju razvoj i kulturnu dinamiku Segestičana te njihov svakodnevni život, ali i obredne rituale.

Zanimljivi su eksponati koji prikazuju proizvodnju keramike kao i proizvodnju željeznih predmeta zbog čega se Segestika prometnula u trgovačko i gospodarsko središte. Oktavijanov pohod u Iliriku mijenja povijest Segestike, na izložbi pratimo arheološke tragove rimske opsade te vojnu opremu segestanskog ratnika. Segestika se prometnula u Sisciju, važno rimsko središte.

Ako vas zanima povijest, toplo vam preporučujemo da posjetite ovu izložbu. Učenička karta košta 2 eura, a izložba traje još do 4. svibnja 2024.

TEKST: Leon Prahin i Nikša Šutej

FOTO: prof. Ondina Mirt Puškarić, Leon Prahin, Nikša Šutej, https://amz.hr/media/