UMJETNA INTELIGENCIJA U GLAZBI 

Glazba kao umijeće krenula se razvijati paralelno s ljudskom kulturom te je do danas smatrana nečim posebnim što čovjeka odvaja od životinja, nečim neobičnim i njima nerazumljivim, nečim što je svojstveno samo ljudima. Umjetnost je time samo ljudska djelatnost. S razvojem umjetne inteligencije u pisanju (ChatGPT), slikanju (DALLE) i drugim granama umjetnosti, uključujući i glazbu, ta ljudskost  dolazi u pitanje: je li stvarno današnja, suvremena umjetnost produkt samo ljudske kreacije ili će se početi pojavljivati sve više  UI generiranih djela. 

Hej, ChatGPT, generiraj povijest umjetne inteligencije 

UI prvi se puta pojavljuje u ljudskoj povijesti u grčkoj mitologiji kao željezni roboti i mjedeni divovi te se nastavlja pojavljivati u legendama kao biće od metala koje može razmišljati i osjećati. Važno je naglasiti da Grci nisu vjerovali da oni sami mogu kreirati takvo stvorenje, misle da je to mješavina ljudske ruke i moći bogova. Do 1950. UI bila je sinonimna s robotima i automatonima te su se pojavljivali razni izumi koji su stajali negdje između sve tri ideje kao na primjer mehanički Turčin ili crtaći automaton koji su predstavljeni kao inteligentni stvorovi. Pedesetih godina prošlog stoljeća mnogi su se veliki umovi tog doba susretali u Londonu prvo radi pomoći pri mogućem ratu, a poslije radi zajedničkog surađivanja i istraživanja na području umjetne inteligencije. U tim godinama jedan je od najzapaženijih znanstvenika Alan Turing stvorio Turingov test umjetne inteligencije s kojim se mjeri je li tzv. chatbot dovoljno nalik čovjeku. S razvitkom Turingova testa započelo je agresivno razvijanje umjetne inteligencije koje nas je dovelo do današnjeg svijeta u kojemu su produkti umjetne inteligencije sve prisutniji.

Kako neljudsko kreira nešto tipično ljudski 

Premda je Turing vjerovao da UI može isključivo biti logična, danas znamo da je bio u krivu. Osnove teksta su riječi, osnove slikanja su boje te njihovo sklapanje, no glazba nema jednu stvar oko koje se vrti, osim dinamike, tempa i način izvođenja koji su svi veoma detaljni, skladatelj mora paziti i na harmoniju da djelo zvuči skladno te na melodiju da djelo zvuči različito te zbog tih mnogih dijelova dugo se vjerovalo da glazbu nije moguće umjetno stvarati, tj. da umjetno stvorena glazba ne može ni približno sličiti glazbi priznatih umjetnika, a kamo li velikanima klasike kao što su Mozart, Bach ili Händel. No danas postoje programi kao što je Beatoven.ai ili Mubert koji oboje rade na sličnom principu kao i Dall-E, mogu skladati vrhunska komorna djela po uputama korisnika te bi njihova sposobnost u skladanjima takvih djela trebala uplašiti komorne skladatelje. 

Glavni nedostatak UI u kreaciji  

Usprkos njihovoj vrhunskoj sposobnosti kreiranja komornih djela, naravno nisu blizu djelima prije spomenutih majstora glazbe, UI ima još jedan problem, ne može savladati skladnost, neočekivanost i različitost. Kraća komorna djela za koja su inače korištena kao  bombastični kvarteti ili  gudački kvartet dobro su izvedeni, no nakon trideset sekundi krenu se stapati, melodije krenu zvučati isto ili u nekim slučajevima samo kopiraju melodiju drugih skladba, UI jednostavno ne može kreirati nešto osobito i neočekivano, a ne vrijedi ni spominjati nesposobnost UI-a u skladanju orkestralnih djela. Premda su djela teorijski dobra, zvuče harmonično, ali ne zvuče melodično, nedostaje im duh skladatelja koji je sposoban kreirati vlastitu melodiju ili ubaciti nešto neočekivano u djelo. 

Hoće li razvoj glazbe pridonijeti ‘terminatorskoj budućnosti’ 

Glazba je komplicirana, ali je i pisanje i slikanje bilo dok ih UI nije dijelom osvojila. Sada možemo govoriti da je glazba nešto što nikada neće biti pokoreno umjetnom inteligencijom, no gledajući spori napredak UI-a, mislim da se može pretpostaviti kako će negdje u budućnosti i glazba biti pokorena, no treba li se ozbiljno brinuti tog napretka? Pa ne baš. ChatGPT već postoji 3 godina i pisci nisu  izgubili svoju publiku kao ni slikari. UI će se nastaviti razvijati i možda nekima oduzme posao, odvjetnici i uredski radnici prvi su na hit-listi UI-a, ali umjetnicima se to nikada neće dogoditi jer jedino što ChatGPT ili Dall-E ili bilo koji drugi program ne može generirati ono je što samo ljudska duša može, a ljudska duša ne generira, već stvara neočekivanu, predivnu umjetnost. 

FOTO: https://www.publicdomainpictures.net/en/