Zgode i nezgode Salamance

Salamanca je španjolski grad u regiji Kastilja bogate kulture i povijesti. Ujedno je to grad s najstarijim sveučilištem u Europi koje i danas broji preko 30 000 studenata tako da je mladosti na svakom koraku. I mi smo se odlično uklopili u život i ritam ovoga grada te nezgoda nije ni bilo. Zapravo, bila je samo jedna - vrijeme je brzo prošlo te smo se nezgodno brzo morali vratiti u Zagreb.

Naši "Španjolci" u dvorištu Colegia Delibes u Salamanci

Put pod noge pa u Salamancu

Potaknuti željom da napredujemo u svom učenju španjolskog jezika, petnaest učenika Klasične gimnazije koji uče Španjolski jezik u pratnji svoje profesorice Melite Kovačev napustilo je redovnu nastavu u učionicama i zaputilo se na sjeveroistok Španjolske u Salamancu, gradić udaljen 200 km od Madrida i 80 km od portugalske granice. Zagreb smo napustili još u kalendarskoj zimi 10. ožujka, a vratili smo se početkom klimatskog proljeća 16. ožujka. Naš španjolski domaćin bio je Colegio Delibes specijaliziran za tečajeve španjolskog jezika za učenike iz cijeloga svijeta. Tako smo imali priliku izmjenjivati iskustva s učenicima iz Italije i SAD-a kao i izvornim govornicima španjolskog jezika. U tjedan dana upoznali smo razne dijelove španjolske kulture, jezika, običaja, ali i ukusnu španjolsku kuhinju.

Nakon leta do Madrida i vožnje autobusom do Salamance, željno smo nakon četrnaest sati putovanja očekivali odmor i krevet. Smješteni smo u Colegiu Santisima Trinidad de Salamanca, što je zapravo samostan i katoličko učilište, a nastavu smo polazili u Colegiu Delibes.

Tu nema šale – tu se uči

Colegio Delibes upoznao nas je s nastavom španjolskog jezika i organizirao nam cijeli tjedan tečaja. Podijeljeni u manje skupine radili smo prva dva sata gramatiku, a druga dva sata govor i komunikaciju. Neugodno smo se iznenadili uvidjevši da njihov nastavni sat traje 55 minuta, a odmor 5. Veliki odmor traje im 15 minuta. Svatko od učenika dobio je svoj udžbenik koji je priređen da prati nastavu: pola gramatika, a pola tekstovi za vježbanje komunikacije. Moram priznati da je tempo bio jak i da smo kroz ovih šest dana prošli udžbenik od početka do kraja.
Zanimljivo je bilo pričati s profesoricom španjolskoga jezika o samom životu u Španjolskoj te o razlikama u govoru i dijalektima različitih španjolskih pokrajina kao i kulturološkim i političkim pogledima raznih pokrajina na jedinstvo Španjolske.

Nakon šestodnevne nastave polagali smo završni test koji smo trebali položiti kako bismo dobili certifikat A2 razine poznavanja španjolskoga jezika. Moram naglasiti da smo svi tu razinu uspješno položili.

Moć komunikacije ili … snađi se kako znaš i umiješ

Salamanca je grad bogate kulture i povijesti te je jedan od naših zadatak bio dio toga i istražiti. Podijeljeni u manje grupe dobili smo nagradni zadatak prikupiti što više informacija o gradu te odgovoriti na zadana pitanja. Skupina koja je prva prikupila sve odgovore, bila je nagrađena. Tijekom zadatka morali smo razgovarati s građanima Salamance, izvornim govornicima španjolskoga jezika, što je iziskivalo velik trud i dobro poznavanje jezika. Bilo je i smiješnih trenutaka jer smo u nedostatku riječi koristili engleski jezik koji oni baš i ne razumiju. Tada je nastupio neverbalni govor tijela, ruke i noge, ali uspjeli smo se sporazumjeti. Svidjela nam se susretljivost i dobronamjernost Španjolaca kojima nisu smetala naša pitanja. Najuspješnija skupina bila je skupina D razreda koja je ponijela svoju nagradu: praktične školske ruksake s olovkama i blokićima.

Street art i tečaj salse

Boravak u Salamanci brzo je prošao jer su se domaćini trudili ispuniti naše slobodno vrijeme zanimljivim aktivnostima. Jedna od njih bila je istraživanje grada i njegove ulične umjetnosti koja je rasprostranjena u pojedinim kvartovima. Kvart street arta mapiran je raznim grafitima te smo mi u svom istraživačkom zadatku dobili određene grafite koje smo trebali pronaći. Ponovo smo bili “bačeni” u živu komunikaciju jer nam ovdje GPS baš i nije mogao pomoći. Uz pronađeni grafit trebali smo se fotografirati kao grupa, a nakon toga međusobno razgledati kvartovsku izložbu grafita i murala te izabrati onaj koji nam se najviše sviđa i uz njega se fotografirati.

Nakon druženja s uličnom umjetnošću uslijedio je tečaj salse. Domaćini su nas odveli u plesnu dvoranu i predali u ruke iskusnog kubanskog plesača salse i njezinim bogatim ritmovima. Otvorenost i vještina našeg učitelja Dominga pomogla nam je da se opustimo i brzo hvatamo ritmove. Najprije smo samostalno hvatali pokrete, tečaj je bio jako intenzivan, ali salsa je ples za parove te smo svatko dobili svoj par, a nakon toga vrhunac poznavanja salsa ritma primjenjivali smo izmjenom parova.

Skrivena blaga Salamance

Svoja smo poslijepodneva provodili u obilasku gradskih znamenitosti, tradicionalnih restorana i kafića. Salamanca je grad zanimljive arhitekture i stare povijesne jezgre. Glavni trg Plaza Mayor osmišljen je u 18. st. kao četvrtasti trg izvorno korišten kao arena za borbe s bikovima, a danas kao središte grada i glazbena pozornica. Zanimljiv nam je bio Muzej Casa Lis smješten u drevnom gradskom zidu Salamance također poznat kao Museo Art Nouveau i Art Déco, to je muzej dekorativne umjetnosti. Grad odlikuje i najstarije svučilište u Europi iz 13. stoljeća i prekrasna katedrala Catedral Vieja de Santa Maria de la Sede.

Ako niste znali…

Ako niste znali, Salamanca je grad s čijeg sveučilišta izlazi najviše profesora španjolskoga jezika. Dakle, bili smo na najboljem mjestu i putovanju koje nas je obogatilo ne samo novim znanjima, nego i novim iskustvima. Preporučujemo svim učenicima koji ne žele učiti španjolski samo u učionici da se sljedeće godine prijave na ovu ludu i nezaboravnu izvanučioničku nastavu u Španjolskoj.

FOTO: Filip Smolej, Lana Šinko, Bianca Schwarz, Lota Smrekar