“Posljednja Freudova seansa” u Lisinskom

Službeni plakat predstave "Posljednja Freudova seansa" Kazališta Planet Art

VRIJEME JE ZA KAZALIŠTE

U četvrtak 30. siječnja učenici 3. b, 3. c i 3. e razreda Klasične gimnazije u pratnji su nastavnice Vlahović-Trninić posjetili Koncertnu dvoranu Vatroslav Lisinski. U Maloj dvorani održana je predstava Posljednja Freudova seansa Kazališta Planet Art u kojoj glumci Marko Torjanac u ulozi Sigmunda Freuda i Franjo Dijak u ulozi C. S. Lewisa kroz žustru raspravu pokušavaju jedan drugome dokazati ili opovrgnuti postojanje Boga te mogućnost života nakon smrti. Riječ je o predstavi koja je svoju premijeru imala 2015. godine, a interes za nju ne prestaje, ona i dalje puni kazališne dvorane u Hrvatskoj.

SIN BOŽJI ILI LUDI ŽIDOV?

Već spomenuta nedoumica na temu postojanja nečega ili nekoga čemu čovjek teži biti nalik, no istovremeno ne može u potpunosti shvatiti, sa sobom povlači i druge dileme: je li Isus zaista sin božji ili samo neki ludi Židov koji je mađioničarskim trikovima uspio obmanuti puk? Ako Bog zaista postoji, zašto onda stvara svijet koji vrvi zlom, a dopušta bolestima, ratovima i katastrofama da uništavaju nedužne ljude? Kako se definira grijeh i na temelju čega taj veliki Bog određuje čovjekov put nakon smrti? Sva ta pitanja obuhvaćaju jednu od tema koja dijeli populaciju na one koji vjeruju i na one koji ne vjeruju, a tako su se u svojoj raspravi podijelili i Freud i Lewis. Usprkos dugoj i dinamičnoj debati niti jedan niti drugi ne uspijevaju u potpunosti potvrditi svoje teze te odgovor na pitanje koje vječno proganja čovjeka (Postoji li Bog?) ostaje neotkriveno. 

MOŽDA POSLJEDNJI SUSRET

Vrijeme je Drugog svjetskog rata, dva velika intelektualca, psihoanalitičar i pisac, ostaju zaglavljena u Freudovu uredu nakon što su obaviješteni da je u tijeku zračna uzbuna te je željeznički promet obustavljen do daljnjega. Jedini izvor informacija o opasnostima dolazi iz starog radija kojeg Freud koristi isključivo u informativne svrhe. I tako se dinamična rasprava između Freuda i Lewisa nastavlja, a kako vrijeme prolazi, tako taj razgovor dotiče i neke intimnije i dublje teme koje zbližavaju te suludo suprotne karaktere. Dvije osobnosti naizgled iznimno čvrstog duha i stavova jedan drugome otkrivaju svoju ranjivost te, iako to ne žele priznati, jedan drugome bude sumnju u ideje za koje žive i u koje se kunu. Kada ih informativni program radija obavijesti o završetku uzbune, Freud i Lewis rastaju se svaki bez jednog dijela zagonetke za koju su smatrali da je bila potpuna prije njihova susreta. Jedino što može otkriti taj izgubljeni dio upravo je smrt koja će dokazati čija je teza bliža istini, dakle hoće li se Freud i Lewis ponovno sresti ,,tamo negdje gore” ili je to uistinu bio njihov posljednji susret.

UČENICI ODUŠEVLJENI INTELEKTUALNIM NADMETANJIMA

Nakon izvedbe mnogi učenici nisu krili oduševljenje izazvano intelektualnim nadmetanjem dramskih likova. Aktualnost same teme i ljudska potreba da pronikne u smisao postojanja i odgovori na “vječna pitanja” učenicima su bila iznimno zanimljiva i poticajna za daljnji razgovor o izvedbi koji se nastavio ispred Lisinskog po završetku predstave. Nije li divno to “vrijeme za kazalište” koje vas i nakon izvedbe ostavlja otvorenih pitanja i nudi povod za raspravu koju vodite s prijateljima i u tramvaju dok se vraćate kući?

FOTO:https://lisinski.hr/hr/dogadanja/posljednja-freudova-seansa/