“10 škola – 10 umjetnika” u galeriji Klovićevi dvori 

Ponosni smo na sudjelovanju u dvadesetom, jubilarnom muzejsko - edukativnom projektu Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti "10 škola - 10 umjetnika". Projekt je osmislila muzejska savjetnica NMMU dr.sc. Ivana Rončević Elezović kako bi omogućila srednjoškolcima direktni doticaj s muzejima i umjetninama kao i građom koju obrađuju.

Maks Poturić izlaže uz Sofiju Lalić, Leonardu Litva i Kristinu Krajina u Klovićevim dvorima tijekom projekta

O projektu

Projekt se sastoji od cjelodnevnog susreta učenika 10 srednjih škola i njihovih mentora, profesora Likovne umjetnosti iz različitih dijelova Hrvatske. Ove je godine tematski vezan uz izložbu “Remek-djela mađarske i hrvatske umjetnosti” s fokusom na djela i autore iz fundusa Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti zastupljene u njezinu postavu. Učenici unutar ovoga projekta stječu nova znanja i stvaraju drugačiji odnos prema umjetničkoj građi koju obrađuju kao i instituciji muzeja, odnosno postaju istraživači i predstavljači svojega projekta.  

10 škola za 10 umjetnika

Ove školske godine projekt se održao jubilarni 20. put, a u njemu su sudjelovale XVI. gimnazija, Gimnazija Vladimira Nazora iz Zadra, Prva riječka hrvatska gimnazija, Srednja škola Valpovo, I. gimnazija iz Osijeka, Gimnazija Matije Antuna Reljkovića iz Vinkovaca, Gimnazija Dubrovnik, Klasična gimnazija iz Zagreba, Druga gimnazija Varaždin i IV. gimnazija „Marko Marulić“ iz Splita.  

Našu školu ove su godine predstavili Maks Poturić (2. f), Sofija Lalić (2. f), Leonarda Litva (3. e) i Kristina Krajina (3. b) u pratnji prof. Danice Franić. Njihov zadatak bio je napraviti prezentaciju o slici Kovač Dragana Melkusa u kojoj su rekli ponešto o samom umjetniku, vremenskom kontekstu nastanka slike i analizirali sliku kao takvu te osmislili petnaestominutnu radionicu vezanu uz prezentaciju.   

Zašto je ovaj projekt predobar? 

Na početku dana učenici besplatno prolaze izložbu uz stručno vodstvo te nakon vodstva još mogu sami lutati galerijom. U gostima čuvene galerije uvijek je ugodna atmosfera. Nakon prezentacije svake škole slijedi stanka od deset minuta i uvijek postoji nešto za prigristi. Ovogodišnji su favorit našim učenicima bile kiflice. Putem radionica upoznajete se s učenicima drugih škola, kreativno se izražavate i zabavljate. Zahvaljujemo se  Antoniju Picukariću, ravnatelju Galerije Klovićevi dvori i muzejskim savjetnicama dr. sc. Petri Vugrinec i Ljiljani Velkovski na suradnji i gostoprimstvu. 

FOTO: privatna arhiva mentorice