Semihova migrantska priča

Semih u Klasičnoj gimnaziji s učenicima 2. e razreda

ALTERNATIVNA NASTAVA program je Centra mladih Ribnjak u suradnji s Gradskim uredom za kulturu i civilno društvo, Odjelom za promicanje ljudskih prava i civilno društvo i Gradskim uredom za obrazovanje sport i mlade koji provodi u zagrebačkim osnovnim i srednjim školama. Profesorica Melita Kovačev ostvarila je suradnju s Centrom i jedan takav sat omogućila svojim učenicima.

Učenici 2. E razreda Klasične gimnazije u Zagrebu imali su priliku prisustvovati posebnom satu Engleskoga jezika na kojemu je gostovao Semih, mladi imigrant iz Turske. Njegova životna priča i iskustvo ostavili su snažan dojam na sve prisutne.

Migrant i azilant

Na početku izlaganja Semih je govorio o različitim vrstama migranata te objasnio razlike između ekonomskih migranata, izbjeglica i azilanata. Kada je došao do teme azilanata, iskreno je podijelio da i sam ima taj status. Objasnio je da biti azilant ne znači samo imati problem u svojoj zemlji, već da je potrebno službeno zatražiti azil u drugoj zemlji i proći kroz čitav, često dugotrajan postupak – od pravnih procesa do strpljivog čekanja odluke države domaćina. Njegova osobna priča dala je dublji kontekst svemu što je govorio. Prisjetio se trenutka kada je turski predsjednik prije šest godina zatvorio njegova oca, važnog člana muslimanske zajednice i otvorenog kritičara režima. Taj čin političke represije stavio je i Semiha u opasnost, jer je Turska poznata po zatvaranju neistomišljenika i gušenju slobode govora. Bojeći se za vlastiti život i slobodu, iskoristio je priliku za razmjenu učenika kako bi došao u Hrvatsku i ondje zatražio azil.

Prvi azilant koji je u Hrvatskoj završio Pravni fakultet na hrvatskom jeziku

Put koji je slijedio nije bio nimalo lak. Kako bi se što prije integrirao, Semih je svakog dana učio hrvatski jezik čak 16 sati. Taj se nevjerojatan trud isplatio – postao je prvi azilant koji je u Hrvatskoj završio Pravni fakultet na hrvatskom jeziku. Time nije ostvario samo osobni uspjeh, već je i razbio brojne predrasude o migrantima. Nakon teških i inspirativnih tema, Semih je predavanje završio u vedrijem tonu – nasmijao je sve prisutne šaljivo podijelivši gdje se, po njegovu mišljenju, mogu pronaći najbolji kebabi u Zagrebu. Time je zatvorio svoje gostovanje u toploj i prijateljskoj atmosferi.

“Slobode koji nema, taj o slobodi sanja…”

Semihova priča podsjeća nas koliko je važno cijeniti slobodu koju imamo. Dok mi živimo u društvu u kojem slobodno izražavamo svoje mišljenje, mnogi ljudi u drugim državama tu slobodu nemaju – i zbog toga su prisiljeni napustiti svoje domove i početi ispočetka. Ova priča također razbija stereotipe o migrantima. Umjesto da ih dočekujemo s predrasudama, trebali bismo ih dočekati s razumijevanjem, jer među njima su mnogi koji, poput Semiha, svojim trudom i predanošću obogaćuju zajednicu u koju dolaze. 

FOTO: Melita Kovačev, prof.