Upcycling radionica

Posjet Školi za montažu instalacija i metalnih konstrukcija

U okviru projekta Kultura u akciji 4 koji se provodi u suradnji s Močvarom u srijedu, 29. ožujka pet učenica Klasične gimnazije posjetilo je Školu za montažu instalacija i metalnih konstrukcija (ŠMIMK) kako bi prisustvovale upcycling radionici. Uz učenice Klasične gimnazije na radionici je sudjelovalo nekoliko učenica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna te nekoliko učenika ŠMIMK-a. Radionicu su vodili Luka Antić, aktivist i književnik koji se bavi upcyclingom te njegov pomagač Maxime Weinmann koji je stigao čak iz Francuske i dvojica nastavnika praktične nastave iz ŠMIMK-a – Matija Lisak i Tihomir Šušak. Provedbu radionice nadgledala je profesorica politike i gospodarstva Gordana Vidaković Duić. Uz velike mjere opreza pri rukovanju s bušilicama, rezačima stakla i raznim drugim aparatima trosatna radionica potaknula je kreativnost, timski rad i naposljetku sudionicima osigurala dobru zabavu. Učenici su imali dovoljno vremena da se potpuno posvete novom obliku umjetnosti i pretoče svoje ideje u gotovi čin.

Potpuna transformacija odbačenog materijala

Upcycling je spoj recikliranja i dizajna kojim otpad zadobiva novu funkciju
Upcycling je spoj recikliranja i dizajna kojim otpad zadobiva novu funkciju

Mnogi su već upoznati s recikliranjem kao jednim od najbvažnijih faktora ekološke održivosti, no pojmovi upcycling i downcycling ipak nisu toliko poznati. Uvodna prezentacija u jednoj od učionica ŠMIMK-a pojasnila je ta dva do tada učenicima uglavnom nepoznata pojma. I downcycling i upcycling potiču ekološku održivost na zanimljiv, ali i pomalo drugačiji način. Prefiksi oba pojma mogu već otprilike ukazati na njihovo značenje. Downcycling je tehnika recikliranja kojom se reciklirani predmeti i materijali ponovno koriste za dobivanje predmeta manje vrijednosti, dok je upcycling potpuna transformacija odbačenog materijala ili predmeta u nešto korisno ili estetski ugodno. Najčešća uporaba upcyclinga slanje je simboličke poruke putem umjetnosti. Također je jedan od najboljih načina za ponovno iskorištavanje predmeta koje bismo trebali baciti, ali ne želimo. Uz sve to, rješava i problem nemogućnosti odbacivanja materijala koje nije moguće reciklirati. Uvodna prezentacija pokazala je neke primjere upcyclinga kao što je pretvaranje starog stolića u paletu. Prezentacija je također stavila naglasak za jako bitan faktor u ovakvoj radionici – mjere opreza pri radu. To je jedna od najbitnijih komponenata u upcycling radionicama s obzirom na rad s alatima s kojima većina nije dobro upoznata koji mogu nanijeti veliku štetu ako se ne koriste pravilno. Nošenje rukavica i zaštitnih naočala bilo je neophodno.

Znaju li klasičari rukovati alatom

Nastavnici i učenici ŠMIMK-a bili su velika pomoć gostujućim učenicima pri praktičnom radu

U prostoriji za radioničke vježbe dočekao nas je stol prepun starih predmeta koji bi inače bili spremni za bacanje u smeće. Tu se našlo svašta: stare boce, kutije, palete, pribor za jelo, stari lonac i slično. Uz raznovrsne predmete koji su zbog starosti izgubili svoju primarnu svrhu, tu su se našla i različita pomagala za njihovo ponovno oživljavanje. Boja u spreju, žarulje, žice, pištolj s vrućim ljepilom, čekići, odvijači, bušilica i razni strojevi strašnog izgleda samo su neka od pomagala koja su trebala našim kreativnim naumima dati formu. Tako stavljeni pred stol pun poznatih i nepoznatih predmeta, dobili smo otprilike 20 minuta da razmislimo o tome što će iz tih predmeta nastati. Ideje su se počele pojavljivati relativno brzo, svi su hodali od jednog do drugog ruba stola, crtali skice i prikupljali predmete. Ovdje je timski rad bio najbitniji, svi učenici bili su podijeljeni u male grupe te su sve dogovarali zajednički i raspravljali o mogućnostima sa svojim mentorom. Tada je uslijedio najteži dio – stvaranje predmeta. Imati inspiraciju i ideju jedna je stvar, a drugo je naučiti koristiti sve strojeve i povezati sve u skladnu cjelinu. Tu su od velike pomoći bili profesori i mentori, a i učenici ŠMIMK-a koji su bili spremni pokazati kako se koriste različiti alati i odraditi najteže poslove. Iduća dva sata provedena su u radu, ali i smijehu i druženju. Svatko je vidno uživao u svom projektu i radio lakši ili teži dio posla, ovisno o razini umora. Iako je povremeno bilo sitnih pogrešaka i nepravilnog korištenja alata, svima je u tom slučaju bila pružena obuka i pomoć kako bi nastavili dalje.

Klasičarke u akciji – proces nastajanja lampe

Veliko finale

Oko podneva, nešto kasnije od početka neizbježnog testa na koji su učenici ŠMIMK-a morali otići, bilo je vrijeme za pogled na rezultate dvosatne radionice: dvije lampe i jedna kutija. Na svakom predmetu vidio se veliki trud koji je bio uložen u njegov nastanak. Na stazi pored radionice stajale su ploče pune boje u spreju kao posljedica bojanja predmeta, stolovi u radionici bili su puni sitnih komada stakla, metala te sitnih žica, a zaštitne rukavice mogle su se naći posvuda. Svi su bili vidno sretni i zadovoljni svojim rezultatima. Iako je u puno trenutaka, barem u mom slučaju, postojala nesigurnost oko finalnog izgleda predmeta, sve je ispalo točno onako kako su se svi nadali. Radionica je bila multifunkcionalna. Uz razvitak svijesti o ekološkim problemima i korištenju kreativnosti kako bismo napravili nešto iz ničega, radionica je bila poučna na još mnoge načine. Mnogi su se prvi put bavili tehničkim poslovima i koristili se različitim alatima te naučili kako školovanje izgleda iz potpuno različite perspektive. Svi smo se u više trenutaka našalili oko razlika između tri škole koje su sudjelovale u radionici.

Dovršen rad – potpuno funkcionalna lampa izrađena od otpada

FOTO: Andrea Ament, Leonarda Litva, Rebeka Vukoja, Lina Trninić