Film o Mariji Jurić Zagorki

Učenici tijekom snimanja filma u prostoru Memorijalnog stana Marije Jurić Zagorke

Premijera u Solunu

Odabarni učenici Klasične gimnazije u Zagrebu proteklih mjeseci osmišljavali su i snimali film o Mariji Jurić Zagorki u sklopu Erasmus+ projekta “Virtualna šetnja Europom”. Radilo se punom parom kako bi film bio snimljen i spreman za premijeru tijekom druge mobilnosti učenika koja se trenutno održava u Solunu. Film je danas premijerno prikazan učenicima i nastavnicima četiriju škola koje sudjeluju u projektu te je ocijenjen kao jedan od najboljih dosad snimljenih filmova. Svi se kratki filmovi nastali u okviru projekta mogu pregledati na poveznici.

Nasljedstvo prve hrvatske novinarke

Prva hrvatska novinarka i najčitanija hrvatska književnica – Marija Jurić Zagorka

Marija Jurić Zagorka rođena je 1873.g. u nesretnom okruženju te se čitavog života borila za ženska prava koje žene u Hrvatskoj u to vrijeme nisu imale. Konstantno sputavana i odbacivana od muških kolega, ona prkosi normama tadašnjeg vremena postavši prvom profesionalnom novinarkom i najčitanijom hrvatskom književnicom. Film dočarava okus njene borbe i značaj njene uloge za sve mlade djevojke i žene, a uz to sadrži i igrano-dokumentarni osvrt na njen život. Stvarno je važno naglasiti ogromno nasljedstvo koje nam je Marija Jurić Zagorka ostavila što svojim širokim književnim opusom što svojim primjerom borbe za ženska prava. Kao jedan od sudionika stvaranja ovog filma stvarno sam ponosna što ovo nije već samo informativni film, već ima i aktualnu društvenu poruku.

Od istraživanja do kratkog filma

U stvaranju filma sudjelovalo je 23 učenika Klasične gimnazije: Bianca Schwarz koja je utjelovila Mariju Jurić Zagorku, Sunčica Bencetić, Margarita Belan, Sven Biban, Antonija Česi, Tomislav Matej Čižmek Sokolović, Josip Ćuk, Filip Felja, Dora Gorenac, Benjamin Gorščak, Mak Ibrahimpašić, Ivo Jurić, Maša Kulić, Petar Lovrić, Roko Lovrić Jović, Ruđer Lovrić Jović, Lipovčan, Mara Mažuran Trbović, Niki Paleka, Maša Pećarina, Iskra Razum, Paula Vučković i Erika Uka pod vodstvom prof. Ivane Črnelč, Galjine Venturin, Sare Miščin i Melite Kovačev. Učenici su pod vodstvom mentorica istražili Zagorkin život te napisali sinopsis i scenarij, a zatim snimili i montirali film o najčitanijoj hrvatskoj spisateljici.

U stvaranju filma sudjelovalo je čak 23 učenika, a snimanja su se odvijala tijekom veljače i ožujka na različitim prostorima

Centar za ženske studije dopustio je da se dijelovi filma snime u Memorijanom stanu Marije Jurić Zagorke koji je svojim ambijentom doprinio autentičnom izgledu filma. Također, dijelovi filma snimljeni su Hrvatskom državnom arhivu te na javnim prostorima grada Zagreba. Za vrijeme snimanja filma održan je marš povodom Dana žena te je kamerom zabilježena i aktualna borba za ženska prava u Hrvatskoj. Aktualizacija teme produbila je poruku ovoga filma: nakon što je Marija Jurić Zagorka prije sto godina vodila prve prosvjede za ženska prava, oni su još uvijek potrebni i prisutni te se borba za ženska prava nastavlja i dandanas. Tema kojom se film bavi kao i poruka koju prenosi vrlo su važne te je cijeloj ekipi bilo veliko zadovoljstvo raditi na ovom filmu i iznimno smo ponosni na završni proizvod.

Učenici su sudjelovali u svakom segmentu nastajanja filma što je uključivalo i pribavljanje i izradu rekvizita i kostima

FOTO: Margarita Belan i privatna arhiva sudionika projekta