PREDSTAVLJAMO NAŠE LIDRANOVCE: Članak s kojim je učenica Marta Ivanuš (4. A) sudjelovala na županijskoj razini LiDraNa.
Književni susret s Magdalenom Mrčelom
Iako je za svoje radove više puta nagrađivana, književnica će bez dlake na jeziku reći da je većina književnih natječaja namještena / Mrčela je i nastavnica u splitskoj II. gimnaziji, a inspirirana 4. A, kojemu je bila razrednica, napisala je roman / Posjetitelje je posebno dojmio razgovor o njezinu romanu Između, koji govori o mladima koji su počinili samoubojstvo
Kolika je moć pisaca? Mogu li oni doista mijenjati ljudske živote? To su samo neka od pitanja koja su si postavljali posjetitelji književnoga susreta s Magdalenom Mrčelom. Ona je mlada splitska književnica, koja je diplomirala hrvatski i latinski jezik na Filozofskome fakultetu u Zagrebu.

Mrčela je otvorena i direktna osoba, što bi se reklo: bez dlake na jeziku. Naime, za svoje je književne tekstove osvojila brojne nagrade, ali je priznala da smatra kako je mnogo književnih natječaja u Hrvatskoj namješteno i kako će ona uvijek o tome govoriti iako zbog toga ima problema. Uz književnost bavi se novinarstvom i nastavnica je u splitskoj II. gimnaziji, a prvi razred kojemu je bila razrednica, 4. A, posebno joj je drag. Njemu je posvetila tinejdžerski roman Dnevnik četvrtog a, koji je, kako je na susretu otkrila, napisala na temelju učeničkih i nastavničkih iskustava s brojnim problemima današnjice kao što su mentalno zdravlje, konzumacija alkohola i droga, brkanje zaljubljenosti i ljubavi, nerazumijevanje autoriteta i složenost odnosa učenika i nastavnika.
Roman Između drugo je djelo o kojemu se razgovaralo na susretu. To je psihološki roman za mlade o ljudima koji su počinili samoubojstvo i koji su se našli u svojevrsnome čistilištu. Tri su glavna junaka koji preispituju svoju posljednju odluku na Zemlji. I u toj knjizi likovi su građeni prema životima stvarnih ljudi, što ima smisla jer, kako autorica kaže, rijetko izmišlja priče. Sudionici susreta priznali su kako su čitajući dijelove knjige plakali, a autorica im je rekla da je i ona plakala dok ga je pisala.

Mrčela je ispričala kako je knjiga nastala. Naime, brat njezina bivšeg učenika počinio je samoubojstvo. Tješeći mladića, nastala je knjiga za koju je on pristao da se objavi. Ta je priča dirnula sve prisutne. Autorica je također prepričala jedan susret s djevojkom koja joj je rekla kako je Između spasio njezin život. To nije jedino takvo iskustvo koje je Mrčela doživjela, čak petero mladih zahvalili su joj za utjecaj koji je njezin roman ostavio na njih, odnosno pomogao im je da se ne ubiju. U tome trenutku svi prisutni imali su odgovor na pitanje mogu li pisci mijenjati živote. To je ostavilo sve bez riječi, a one koji nisu pročitali roman Između, zasigurno je potaknulo da ga pročitaju.
Na susretu se mnogo govorilo o mentalnome zdravlju, neki su posjetitelji čak izrekli svoja iskustva, ali uz sve to crnilo dotaknulo se i vedrijih tema. Mrčeli je upućeno pitanje kako kao mlada autorica nalazi izdavača. Odgovorila je da nije lako i da su uvjeti često vrlo nepovoljni za pisce, stoga je roman Između objavila u izdavačkoj kući Kugli & Kugli, koja pruža izvrsne uvjete mladim piscima. Autorica je učenicima Klasične gimnazije poklonila primjerak svojega romana Između, koji će se, nakon što ga pročitaju, donirati školskoj knjižnici.
Književni susret s Magdalenom Mrčelom bio je događaj na kojemu su posjetitelji u pojedinim trenutcima bili tužni, a u pojedinim sretni i time je bio vrlo inspirativan jer je protresao njihove emocije.
Susret s književnicom održao se u petak 13. prosinca u Knjižnici Savica u Zagrebu. Na susretu su sudjelovali učenici 4. A i 4. B razreda Klasične gimnazije, a organiziran je u sklopu projekata Čitanje suvremenih hrvatskih književnica i Čitanje mladih hrvatskih pisaca, koje je nastavnik Alen Orlić pokrenuo u zagrebačkoj Klasičnoj gimnaziji.