Filmska radionica s Filipom Peruzovićem

Nove filmske nade Klasične gimnazije

Radionica usko povezana s aktualnim Erasmus+ projektom „Virtualna šetnja Europom“ trajala je četiri dana u periodu od 21. do 24. studenog 2022. godine te se bavila upoznavanjem neiskusnih članova internacionalnog projekta s osnovama filmske produkcije i tehnike. Radionicu je vodio redatelj hrvatskih kratkih filmova Filip Peruzović (Duboki rezovi(2018.), Tetrapak(2010.)), te je nadgledao svaku etapu rada.

Od teorije do prakse

Sudinici radionice bili su učenici naše škole, njih 15, od 1. do 4. razreda podijeljenih u tri jednake skupine od petero članova pri čemu je svaka grupa imala potpunu kreativnu kontrolu nad svojim pristupom snimanju. Početak radionice sastojao se od upoznavanja različitih filmskih žanrova putem analize kadrova i planova te rezova u scenama i isječcima iz raznih kutaka sedme umjetnosti. Isječci su varirali od igranih kultnih (Dobri momci) do eksperimentalnih dokumentarnih filmova. Produbljeno je bilo i znanje o kompoziciji kadrova, a učenici su upoznati i s tehničkim pojmovima kao što su iris i ISO. Nakon upoznavanja s osnovama filmske teorije počeo je praktičnan rad koji je obuhvatio dvije vježbe snimanja. U danim vježbama grupe su iskoristile naučeno tehničko znanje te su nakon zajedničke analize i konstruktivne kritike redatelja Peruzovića bile spremne za sljedeći korak.

Dobar plan polovica je posla

Snimanje intervjua s klasičarima na hodniku škole

Etapa koja je slijedila u radu učenika sastojala se od savladavanja umjetnosti predprodukcije, tj. logistike koja igra vitalnu ulogu u kreiranju svakog filma. Zatim je uslijedilo snimanje drugog grupnog videouratka kojim se dokumentarnim prikazom obrađuje izabrana tema. Predprodukcija se sastojala od pisanja scenarija, odabira lokacija i sugovornika i, što je možda i najvažnije, planiranja vremena snimanja. Svaka skupina uspjela je proizvesti potpuno jedinstven proizvod, s temama kao što su: „Što klasičari nose?“, „Intervju s profesoricom“ i „Razgovori s klasičarima“. Nakon snimanja je, naravno, bilo vrijeme za montažu, kojom se svaka grupa bavila samostalno uz stručnu pomoć redatelja Peruzovića. Završavanjem još jedne etape rada polaznici su bili spremni za najveći izazov dotada, napraviti uvjerljivu, dugotrajnu (3 – 5 minuta) scenu potjere s određenom fabulom, likovima, lokacijom, rekvizitima, kostimima te planom snimanja. Naglasak će ovaj put biti izrazito stavljen na montažu, gdje scene potjere dobivaju svoju napetost brzim i ritmičkim izmjenjivanjem kadrova, ali i dodavanjem pozadinske glazbe, što je bio novi izazov za učenike koji su sada bili suočeni sa svijetom tonske obrade.

Primajući posljednji krug konstruktivnih kritika i velikodušnih komplimenata redatelja, učenici su uspješno završili pohađanje radionice, napuštajući multimedijsku dvoranu sa znatno većim znanjem te iskustvom, posebice u montaži, ali i u pisanju scenarija i predprokukciji, koje će im neupitno pomoći u budućim pokušajima snimanja ne samo za projekt koji sufinancira Europska unija već i za osobne filmske projekte.

TEKST: Alan Znika

FOTO: Ariana Stepinac