Halo halo, ovdje Radio Zagreb

Projekt "Zagreb te zove" istražuje i poznate (neke, nažalost, već i zaboravljene) osobe koje su svojim djelovanjem zadužile i uljepšale ovaj grad. Tako nas je trag odveo i na susret s Boženom Begović čiji smo životni put upoznali kroz ovu predstavu.

30. listopada učenici Klasične gimnazije zajedno s profesoricama Matković i Pešut Buntak, u sklopu projekta Zagreb te zove, otišli su pogledati predstavu “Halo, halo, ovdje Radio Zagreb ” u Zagrebačko kazalište mladih.

Predstava kao podsjetnik na jedan život

“Halo, halo, ovdje Radio Zagreb” predstava je autorice Pavlice Bajsić Brazzoduro koja donosi priča o Boženi Begović, hrvatskoj spisateljici, prevoditeljici i prvoj spikerici Radiostanice Zagreb, koja se na žalost rijetko kad pamti po svojim brojnim postignućima i svodi samo na spikericu. Unatoč tome što je prva prevela Krležu na njemački i tome što je osnovala Pionirsko kazalište (danas poznato kao ZKM), malo tko prepoznaje njezino ime.

Ovaj predivni prikaz njezina života praćen je brojnim isječcima iz intervjua, nekih provedenih za svrhu same predstave te i intervjua s njom i njezinim poznanicima iz kojih saznajemo o javnoj percepciji radija, ali i o njezinim osjećajima i odnosu prema svojem poslu. Uz te isječke bilo je i glazbe te zabavne kritike režima kroz koje je Hrvatska prolazila koje vidimo u odličnim glumačkim izvedbama s elementima satire.

Glumačka postava ostavila je odličan dojam na publiku te se kroz cijelu predstavu osjetilo da glumci ne zabavljaju samo publiku, već i sebe na pozornici. Satira na radne uvjete koji su u dosta slučajeva za Boženu bili nehumani (Rad u tijesnim prostorima i izloženost opasnim kemikalijama) nije ispala neukusna ili loše tempirana, već se sasvim odlično uklopila u sveobuhvatni veseliji ton predstave, a emocionalnih trenutaka nije nedostajalo te se nisu osjećali kao nagle promjene ili nešto što ne pripada predstavi, već su se pokazali kao neizostavni dio koji nam pokazuje koliko je zapravo bilo teško da žena u tadašnjem društvu išta postigne.

Ova dinamična humoristična predstava predivan je podsjetnik na jednu od najvažnijih žena u povijesti hrvatske kulture te se nadam da će više projekata poput ovog početi prikazivati važnost i postignuća žena koja prije nisu bila toliko cijenjena.

TEKST: Lav Borucinsky

Tko je Božena Begović

Ja sam Božena Begović. Rođena sam u Splitu 1901. godine. Mlađe generacije možda me ne prepoznaju, ali starije me sigurno pamte po mojoj poznatoj rečenici: „ Halo, halo, ovdje Radio Zagreb“, no tu rečenicu nisam izgovorila ja nego on, osnivač radiostanice, dr. Ivo Stern. 

Božena Begović

Pohađala sam Glumačku akademiju u Beču gdje sam započela svoju glumačku karijeru te sam se vratila u Hrvatsku s nadom da ću postići uspjeh. U to me uvjeravao moj otac, Milan Begović, poznati hrvatski pisac. Jedno vrijeme radila sam u kazalištu u Dubrovniku, a onda me put odveo u Zagreb. Traženje posla nije bilo jednostavno, ali uspjela sam dobiti titulu prve radijske spikerice u Hrvatskoj. Nažalost, po tome me danas jedino pamte ignorirajući moju glumačku i spisateljsku karijeru koju je posebno volio Miroslav Krleža. Svoju sam slavnu rečenicu snimila mnogo godina kasnije. Žene u to vrijeme nisu imale veliki utjecaj na književnost što sam ja promijenila osnivanjem Društva hrvatskih književnica 1938. godine. No, kazalište je uvijek bila moja prva ljubav te sam htjela pružiti glumačko obrazovanje mladima. Uz mnogo truda osnovala sam PIK- Pionirsko kazalište. Moj je san bio da dobijemo svoju zgradu što se za vrijeme mojeg života nije dogodilo. Pionirsko kazalište postalo je Zagrebačko kazalište mladih, danas jedno od najpoznatijih kazališta u Hrvatskoj čije učilište žele upisati mnoga djeca Zagreba. I u dobru i u zlu podržavala me moja životna partnerica Joelle Vuković s kojom sam stanovala od 1935. u Jurjevskoj 19 uživajući u pogledu na magnoliju koja je cvala u vrtu zgrade. Unatoč spomen-ploči na toj zgradi, spomen na mene čuvaju samo zaljubljenici u kazalište, knjige i povijest.  

Dojam o predstavi

Predstava nam se svidjela. Obogaćena je fantastičnom scenografijom te se iz nje može jasno pročitati položaj žena u tadašnjem društvu. Taj se položaj djelomično promijenio na bolje, no još uvijek ima mjesta za napredak. Zbog toga je umjetnički rad poput ove predstave važan za osvještavanje problema nižeg položaja žena u društvu. 

TEKST: Magda Vočanec i Sofija Lalić 

FOTO: Dubravka Matković, prof., ZKM-Halo-Halo-ovdje-Radio-Zagreb-radne23, https://wowplaces.fierce-women.net/woman/bozena-begovic-2/