Ukoliko pitate mamu, tatu, baku, djeda ili bilo koga starijeg u svojoj okolini znaju li tko su Rade Ulica, Riđi Riđ, Žugi, Snjaper i Hladni, najvjerojatnije će vas zbunjeno gledati i odgovoriti kako nemaju blagog pojma o kome se radi. To sada više nije ni pretjerano važno s obzirom na to da se radi o dečkima koji su danas nedvojbeno moderni simbol Zagreba, kao što su nekada u svojim vremenima to bili Zdenka Vučković, Prljavo kazalište, Tram 11… Poprilično sam siguran da je ta činjenica bila i potvrđena 25. i 26. listopada 2024. u zagrebačkom Boćarskom domu.
TKO SU TI DEČKI
High5 zagrebački je (t)rap sastav koji, kao što je već spomenuto, čine Luka Radić (Rade Ulica), Sven Tomašević (Hladni – također poznat i kao Swana), Nikola Seiwth (Snajper), Bruno Rakamarić (Riđi Riđ), Domagoj Žugec (Žugi). Radi se o ekipi iz centra Zagreba koja se zna još od osnovne škole te su još tada voljeli eksperimentirati s rapom, i kasnije trapom. To su žanrovi s kojima ih i povezujemo kao sastav, međutim izrazito je bitna činjenica kako je trap podžanr rapa te je trenutno u Sjedninjenim Američkim Državama jedan od, ako ne i napoznatiji i najunosniji glazbeni žanr. S obzirom na relativnu jednostavnost izrade trap glazbe pa time i abnormalni razvoj trapa, zapravo ga je jako teško definirati, ali ukratko možemo reći kako se radi o podžanru rapa koji nastaje računalnim putem i vrlo često generiranim zvukom. Trap produkcija ispunjena je minimalistikom i ritmičnošću, koja je upravo i među ključnim elementima današnje popularnosti trapa. Također, vrlo čest element trapa je i izrazito korištenje autotunea, alata za “poboljšanje glasa”.
“TRIESTRI”
Među ključnim godinama za “Visokih pet” bila je 2014. kada su u ožujku te godine izbacili svoj prvi album – “Triestri”. To je prvi od ukupno tri albuma koje su “Visokih pet” zajedno objavili i sadrži sedam pjesama. Naslov albuma nije samo nasumično odabran broj, nego implicira na kućnu adresu, preciznije na adresu Ilica 33 na kojoj su Riđi i Hladni odrasli, jedino su ih odvajali različiti katovi. Naravno, važnost ovoj adresi pridaje i puno zajedničkog vremena koje su tamo proveli svi članovi sastava. Isti taj blok zgrada čini i OŠ Josipa Jurja Strossmayera čije je igralište jedno od ključnih mjesta za nastanak i razvoj zagrebačke hip-hop kulture. Nekada je cijeli stražnji zid osnovne škole smješten uz njezino igralište bio legalno ispunjen grafitima te su se tamo, krajem 90-ih i u ranim 2000-ima, okupljali brojni poznati predvodnici zagrebačke rap scene i tamo snimali neke od svojih spotova. Neki su od njih bili Bolesna braća i Tram 11. Danas broj 33 za High5 ne predstavlja samo adresu i ime albuma nego i 33 bandu – skup više različitih trap izvođača koji su povezani dobrim prijateljstvima i, naravno, muzičkim suradnjama. Najpoznatiji su članovi 33 bande zagrebački Kukus i Bore Balboa iz Brodarice, i naravno High5. Članovi 33 bande imaju jedan objavljen album pod imenom “Gram Turizlo”, objavljen 2017. Nakon objave zadnjeg High5 albuma “Backstageboys” 2018., sastav se ubrzo umirovljuje, ali se 2022. vraćaju u sasvim novom izdanju. Riđi, Rade i Žugi 2022. stvaraju novi sastav pod imenom 2xŠihta te iste godine objavljuju album “Spremni za rad”, jedini album 2xŠihte.

OBILJEŽILI 10. OBLJETNICU PRVOG ALBUMA
Bez obzira na to što High5 više ne postoji, dečki nisu izgubili tu povezanost koju imaju cijeli život te su odlučili kako će u subotu 26. listopada 2024. organizirati veliki koncert povodom desete obljetnice “Triestri” albuma. To je i postalo službeno 8. kolovoza 2024. kada obavještavaju javnost o nastupu u Boćarskom domu. Toga dana, na natprosječno visokim i neizdrživim ljetnim vrućinama, jedno je bilo jasno – zapiši u kalendar, idemo u Boćarski! Vremena do koncerta je bilo, ali ne i za kupiti karte s obzirom da su se rasprodale nakon samo pet dana. Dečkima iz High5-a nije preostalo ništa nego održati koncert i dan prije, odnosno u petak 25. listopada, koji se rasprodao nakon dva mjeseca. Čekajući koncerte započela je nova školska godina, ratovi u svijetu i dalje su se odigravali, a čak smo dobili i neke nove kandidate za predstojeće predsjedničke izbore, ali na kraju je došao i taj dan – subota, 26. listopada 2024.
VJETAR OLD SCHOOL RAPA
Otvaranjem Boćarskog u 20 sati, prvi je, kao DJ, nastupao mladi producent Traposlavia koji je mnogim Hrvatskim traperima pravio pjesme i albume. Njemu se u zagrijavanju atmosfere pridružio i Yung Ile Sosa. Od 21:30 na pozornicu dolaze dva nova mlada (t)rapera Špiro i Tej koji su zajedno objavili prvi album pod imenom “Malo Skuplji”. Pred sam nastup “Visokih pet”, negdje oko 22 sata, red za ulaz u Boćarski postaje sve veći, ekipa masovno dolazi, ulazi, ostavlja jakne i nalazi pozicije. U Boćarskom domu bilo je moguće primijetiti ljude od 14 ili 15 godina pa do onih od 35. Oko 22:15, kao što je i bilo predviđeno, kreće High5 i naravno kreće opća euforija koja je rasla sve više kako su se dečki sve više bližili svojim poznatijim hitovima s “Triestri” albuma. Kako je koncert išao u međuvremenu su se na pozornici pojavila i drugi poznati članovi 33 bande kako bi izveli svoje osobne hitove ili hitove koje su napravili u suradnji s High5-om. Prvi je ostalih izvođača na pozornicu došao Bore Balboa, malo kasnije zatim i Kukus, a pri kraju nastupa Hihg5-a pojavio se i Mladi Kizo Manjača. Važno je napomenuti kako repertoar “Visokih pet” nije bio ispunjen samo pjesmama objavljenim pod tim imenom nego su Riđi, Rade i Žugi izveli i nekoliko pjesama 2xŠihte. Negdje oko pola jedan High5 završava s nastupom te ljudi masovno izlaze iz Boćarskog, skupljaju se ispred ulaza, na stepenicama, na klupicama, gdje god stignu i uživaju u ostatku noći puni dojmova nakon ovog velikog i iščekivanog koncerta. Naravno, nakon završetka High5-a uslijedio je after uz najveće hrvatske trap hitove.

STUPOVI ZAGREBAČKOG TRAPA
Petak i subota 25. i 26. listopada pokazali su kako bez obzira što je High5 sastav koji je na sceni znan već duže vrijeme, i dalje nisu ni blizu tome da budu samo bijedni prašnjavi dokument neke glazbene arhive. Istražujući koliko se u medijima spominju njihovi koncerti s petka i subote, lako se da primijetiti kako su o njima malo pisalo – više samo glazbeni portali. S obzirom na utjecaj koji imaju među mladima unutar svoga grada, a i van njega, da se naslutiti kako im je dano premalo priznanja na glazbenoj sceni Zagreba i Hrvatske te kako su medijski zapostavljeni. To se pogotovo vidi sad nakon ludnice u Boćarskom. Osim naravno zarazne ritmičnosti, ključ popularnosti High5-a leži u njihovim tekstovima ispunjenim igrom riječi i mogućnošću da se mladi slušatelj poistovjeti s njima. Članovi High5-a pisali su i smišljali svoje tekstove upravo pri zajedničkim druženjima provodeći se na obične načine kao i svi drugi. Pritom bi odredili temu vezanu upravo uz njihove dnevne aktivnosti te zajednički provedeno vrijeme. Svatko od njih smislio bi svoj dio pjesme te bi se tako ukomponirali u jednu cjelinu koja apsolutno opravdano “kupi” skoro svakog tko ju čuje. Netko tko nije još prije bio upućen u High5 i njihovo stvaralaštvo, vrlo vjerojatno bi ocijenio tekstove “Visokih pet” kao vrlo nepovezane i da nisu sročeni u jednu razumnu cjelinu s obzirom na to da se u njihovim stihovima motivi o kojima govore često znaju izmjenjivati jako brzo. Uzaludno je uopće spominjati kako bi kritike dolazile i na račun tema i motiva u njihovim pjesmama koje bi od pojedinaca sigurno bile okarakterizirane kao neprimjerene i vulgarne. Koliko se god zbog tih stvari činilo da se možda radi o nekvalitetnoj glazbi, tako oblikovani stihovi zapravo su odraz upravo besciljnih i opuštenih međusobnih druženja članova grupe iz kojih je njihova glazba i proizašla.
TEMATIZIRAJU ZAGREBAČKU SPIKU
High5 u svojim pjesmama tematiziraju zagrebačku spiku kakva je danas. Spominju korištenje droga, alkohola, besciljno kretanje po Zagrebu, a naravno neizbježno je i seksualiziranje žena. Sve su to teme koje su rap i trap već vidjeli i osjetili, ali High5 su druga razina. Pričajući o već navedenim stvarima, upućuju nas na ono što je stvarno i moguće osjetiti u zagrebačkim društvima i mladim krugovima. Današnja rap i trap scena ispunjena je primjerima iz kojih vidimo da se razni autori istih jako vole pozivati na mafiju, bilo uličnu, bilo onu koja je “jača od političara”. Takvim tekstovima udaljuju se od realnosti i pričaju o stvarima s kojima nisu imali nikakav kontakt u stvarnom životu. Svejedno je radi li se o primjerima pozivanja na uličnu mafiju, dok u stvarnosti zapravo nikad nisu ni vidjeli vatreno oružje i tome srodne stvari, ili pak o pozivanju na skupe aute, separee i druge vrste luksuza dok zapravo žive sasvim normalan život s možda malo više novca od prosjeka, ali u svakom slučaju radi se o preuveličanim tekstovima dalekim od stvarnosti. High5 s druge strane ne prelaze granicu realnosti, nego pišući tekstove ostaju u krugu onoga što je vezano za njihovo osobno iskustvo odrastanja u Zagrebu. To vole “zakuhati” već spomenutom igrom riječima i smiješnim metaforama koje pridaju čar slikama prikazanim u pjesmama. Takvim obradama tema stvaraju doživljaj s kojim se klinci iz Zagreba mogu itekako poistovjetiti. Okrenutost ka realnosti koju imaju “Visokih pet” uzrokuje stvaranje jednog jakog zagrebačkog gradskog duha te tako zapravo i postaju nezaobilazni simbol zagrebačke urbanosti. Slušanjem High5-a i upijanjem njihovih tekstova, jednostavno zagrebačke ulice, pogotvo ulice Centra, čovjeku postanu sinonim upravo Hihg5-a i njihova načina na koji na urbanom govoru izražavaju moderno zagrebačko stanje uma u mladih generacija. Ne smijemo zapostaviti i šale na račun vlasti i političara. Poznatiji primjeri su pjesma “Ivo Sanader” i pjesma “Putin” čiji je autor ustvari Kukus, ali su i Riđi i Swana imali u njoj svoje strofe. Naravno, primjera šala na račun političara ima još, ali se oni znaju povremeno pojavljivati u nekim pojedinačnim stihovima.
DESETGODIŠNJEM PUTOVANJU NIJE KRAJ
Od početka djelovanja High5-a prošlo je već dosta vremena, ali nisu ni u jednom trenutku izgubili ljubav svojih slušatelja. Dapače, u tom razdoblju od deset godina mnoge su generacije narasle i otkrile svijet glazbe koji ih je upravo doveo do “Visoke petorke”. Sva priznanja koja su dobili tijekom svog rada i dalje nisu jednaka njihovu stvarnom utjecaju na Zagreb, ali i šire. Organiziranjem dvaju koncerata dan za danom podigli su Zagreb na noge i ostavili dojmove koji su i dalje jaki, i nekako kao da smo i dalje tamo ispred pozornice Boćarskog doma gdje se izvode hitovi čije ćemo riječi još dugo pamtiti i repati.
FOTO: https://glazba.hr/citaj/izvjestaj/high-5-dvodnevno-33-slavlje-u-bocarskom/, Nikša Pavelić, High5