Čovjek i priroda – Hrvatsko zagorje u novom vijeku

U sklopu manifestacije Dani europske baštine naša je mlada novinarka posjetila Kumrovec i obilježavanje sedamdesete obljetnice Muzeja „Staro selo“ Kumrovec – prigodnom izložbom koja propituje veze: čovjek i priroda, priroda i čovjek.

Povodom obilježavanja Dana europske baštine u Muzeju „Staro selo“ Kumrovec u petak, 11. listopada 2024. godine, otvorena je izložba „Čovjek i priroda. Hrvatsko zagorje u novom vijeku“ Muzeja seljačkih buna, autorice Lidije Kelemen. Izložbu je predstavila autorica, kustosica Lidija Kelemen, a otvorio ravnatelj Muzeja Hrvatskog zagorja Jurica Sabol. Prisutnima su se na otvorenju obratili Anita Paun-Gadža, voditeljica Muzeja „Staro selo“ Kumrovec, i dr. sc. Hrvoje Petrić koji je naglasio da je riječ o prvoj izložbi u Hrvatskoj koja prezentira odnos čovjeka i okoliša u određenoj regiji. Izložbu možete posjetiti do 8. prosinca 2024. godine.

Na izložbi se prezentira transformacija okoliša u novom vijeku u Hrvatskom zagorju kroz sedam tematskih cjelina: Utjecaj prirode na okoliš, Antropizaciju okoliša, Malo ledeno doba, Šuma u novom vijeku, Odnos naselja i okoliša, Slikovni prikazi naselja i okoliša te Odnos narodnih vjerovanja i okoliša. Navedene su teme obrađene u radovima autora u katalogu izložbe.

Prve tragove ljudskog zadiranja u prirodu nalazimo još u prapovijesti kada je čovjek svijet oko sebe pretežno koristio kao izvor hrane i sirovina za svakodnevni život. Zemlja je i u novom vijeku ostala izvor najvećeg bogatstva koje je čovjek mijenjao na različite načine. Prirodne resurse često je iskorištavao kao izvor prehrane, građevinskog materijala i goriva u različitim industrijskim granama te na taj način transformirao okoliš oko sebe na koji su veliki utjecaj imali i klimatske promjene. Interakcijom čovjeka i okoliša u prošlosti bavi se ekohistorija, posebna znanstvena disciplina koja tradicionalno njihov međuodnos istražuje u tri široke teme. Prva tema odnosi se na utjecaj prirode na svakodnevni život čovjeka, druga utjecajem ljudskog djelovanja na promjene u okolišu i svakodnevni život čovjeka, a treća istražuje promjene u ljudskom shvaćanju okoliša kroz povijest i utjecaj istih promjena na prirodu.

Izloženi su razni uporabni predmeti, prirodni artefakti od kojih se izdvaja replika hrašćinskog meteorita koji je pao 1751. godine i uplašio lokalno stanovništvo koje je mislilo da se radi o dolasku Sudnjeg dana. Izložene su također fotografije i razglednice iz 19. i početka 20. stoljeća na kojima se, u usporedbi s današnjim stanjem, vide promjene u krajobrazu pojedinih naselja. Posebno je atraktivna multimedijalna maketa idealne rekonstrukcije razvoja naselja i okoliša u stubičkom kraju čiji je autor Dubravko Kuhta. Stoga je cilj ove izložbe na primjeru Hrvatskog zagorja upoznati širu javnost s različitim granama kojima se bavi ekohistorija te potaknuti razvijanje svijesti o vrijednosti čuvanja prirodne baštine i utjecaju prirode na svakodnevni život čovjeka.

Multimedijalna maketa razvoja naselja
Izložena replika hrašćinskog meteorita
Obrađivanje polja

FOTO: Mirta Kuhta, Galerija fotografija Muzeja “Staro selo” Kumrovec, Naslovna fotografija: https://min-kulture.gov.hr/eu-kultura/kulturna-bastina/