Rimska ruta: Andautonia – Aquae Iasae

Dani europske baštine najrasprostranjenija su kulturna manifestacija u Europi unutar koje svojim kulturnim sadržajima od 1995. godine sudjeluje i Republika Hrvatska s 21 kulturnom rutom. Antička baština u Hrvatskoj posjetila je Rimsku rutu: Andautonia – Aquae Iasae, dva arheološka parka, jedan u Ščitarjevu, a drugi u Varaždinskim Toplicama.

Antička baština u Hrvatskoj na lokalitetu Aquae Iasae u Varaždinskim Toplicama

Antička baština u Hrvatskoj posjetila Andautoniju

U subotu 19. listopada učenici, polaznici predmeta Antička baština u Hrvatskoj, posjetili su Arheološki park bivšeg rimskog grada Andautonije (današnjeg Ščitarjeva) u cilju edukacije o rimskoj arhitekturi i načinu života na tom području. Saznali su razne informacije o postanku toga grada, o njegovu istaknutom značaju i prometnoj povezanosti u rimsko vrijeme (od 1. do 4. st. poslije Krista) te o istraživanju njegovih ostataka 70-ih godina 20. stoljeća pod vodstvom Arheološkog muzeja u Zagrebu. Organizirane su različite radionice na samom lokalitetu, a arheologinja Nikoleta Perok, kustosica Arheološkog parka, čak im je dala priliku kušati vino s medom kakvog su ga stari Rimljani bili pripremali.

Nakon kušanja vina zavalili su se u fotelje na kojima su rimski bogataši ležali i mirisali ulja i začine rimskog doba kako bi osvijestili hedonističku dimenziju rimske kulture. Nakon predavanja o načinu života antičkih bogataša (između ostalog o prejedanju na gozbama do povraćanja) pogledali su rimsku odjeću i obuću, od haljina do cipela. Po izlasku iz muzeja mogao se kupiti pokoji prikladni suvenir. Grupa je posjet završila zanimljivim predavanjem o rimskoj arhitekturi.

TEKST: Rino Zadelj, Vanja Vislav Dolibašić, 4.a

Posjet učenika Antičke baštine lokalitetu Aquae Iasae

U subotu 19. listopada grupa Antička baština u Hrvatskoj u pratnji prof. Mirt Puškarić posjetila je lokalitet Aquae Iasae. Istraženi kompleks rimske arhitekture u Gradskom parku u Varaždinskim Toplicama brojnim nalazima i sačuvanom arhitekturom svjedoči o važnosti rimskog naselja u razdoblju od 1. do 4. stoljeća koje je zbog svoje ljekovite vode bilo vrlo popularno lječilište i svetište poznato i među najvišim društvenim krugovima Rimskog Carstva.

Tijekom posjeta učenici su imali priliku istražiti ostatke rimskih građevina. U južnom dijelu istraženog kompleksa rimske arhitekture nalaze se zgrade kupališta i bazilika, a sustavnim arheološkim istraživanjima Arheološkog muzeja u Zagrebu od 1953. do 1982. godine, otkriveni su objekti iz različitih faza izgradnje od 1. do 4. stoljeća.


Termalni izvor sumporne vode u Varaždinskim Toplicama jedan je od najizdašnijih i najduže korištenih na prostoru Hrvatske s visokom prosječnom temperaturom vode (cca 58 °C). Izvor se nalazi u današnjem Gradskom parku, a Rimljani su oko njega izgradili javni dio naselja – svetište s hramovima.

Arheologinja Dora Kušan Špalj, voditeljica Antičkog odjela AMZ-a,  koja je sudjelovala u iskapanjima na lokalitetu od devedesetih godina, prezentirala je različite artefakte koje su pronašli na samom lokalitetu poput nakita i novčića, dajući uvid u svakodnevni život Rimljana. U samom bazenu pronađeno je najviše novčića jer su vjerovali da to donosi sreću, a taj se običaj, vidimo, održao i u novijem vremenu.


Osim obilaska samog nalazišta učenici su sudjelovali u radionicama o rimskoj kulturi na kojima su mogli učiti o antičkim običajima, igrama, prehrani i načinu života. Imali su mogućnost klesanja, izrađivanja uljanica, kušanja slasnih rimskih specijaliteta i razne druge aktivnosti. Također, učenici su prošetali obližnjim brežuljcima u blizini toplica otkud im se pružao spektakularan pogled na lokalitet, ali i samo mjesto Varaždinske Toplice. Sudjelovali su i na izložbi “Tajne rimskog izvorišta”.


Grupa je krenula nazad za Zagreb u popodnevnim satima zadovoljna zanimljivo provedenim i produktivnim danom.

TEKST: Gita Jurković, Karla Popović, 4.a

FOTO: Rino Zadelj, Gita Jurković, https://www.amz.hr/hr/dogadanja/europski-dani-arheologije-2024/program-eda-2024-arheoloski-park-andautonija/