Klimatski kolaž znanstvena je, interaktivna i kreativna radionica koju je osmislio francuski stručnjak Cédric Ringenbach kao kolaborativnu igru temeljenu na znanstvenim činjenicama objavljenima u izvješćima Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC). Namijenjena je upoznavanju s fenomenima klimatskih promjena. U našoj je školi prisutan od 17. veljače 2021. kada je u organizaciji udruge “Tatavaka” provedena edukacija za nastavnike. Ovu edukativnu radionicu u Hrvatsku su 2020. godine upravo dovele Ivana Kordić i Ana Robb, članice udruge i nacionalne koordinatorice Klimatskog kolaža.
Igra je osmišljena tako da na kreativan i jednostavan način osvijesti ljude o našem utjecaju na klimu i trajnim posljedicama u promjeni klime. Podaci u igri potječu iz izvještaja Međuvladinog panela o klimatskim promjenama. Skup najsuvremenijih znanja i podataka koji čine konsenzus u znanstvenoj zajednici. Na temelju svih raspoloživih znanstvenih podataka simuliraju se scenariji buduće klime ovisno o porastu stakleničkih plinova u Zemljinoj atmosferi.
Tako je i naš razred (1.b) imao priliku provesti ovu radionicu na satovima Biologije s profesoricom Anom Sladoljev, a na taj smo način aktivno obilježili i Dan planeta Zemlje 22. travnja. Prvo smo se podijelili u skupine od 6 do7 osoba te nam je bio podijeljen prvi set kartica koje smo imali zadatak poredati na podlogu po uzročno-posljedičnim vezama.
Nakon svakog posloženog seta kartica razgovarali smo o tijeku procesa zbog kojih dolazi do zagađenja zraka i mijenjanja klime. Svaka grupa obrazložila je svoj poredak kartica i nakon objašnjenja profesorice, posložili smo karte pravilnim redoslijedom i prešli na sljedeću razinu.
Nakon razvrstavanja petog i posljednjeg seta kartica, ukrasili smo podlogu i prešli na konačnu raspravu i zaključak. Mišljenja u razredu bila su različita, neki su se bojali posljedica koje će nam donijeti klimatske promjene, neki su bili ljuti što se ništa ne poduzima nakon svih spoznaja o klimatskim promjenama, ali velik dio razreda, potaknut zajedničkom raspravom, bio je spreman nešto poduzeti kako bi doprinijeli poboljšanju stanja klime i smanjenju uzroka kao i posljedica klimatskih poremećaja.
Zaključili smo u razgovoru da nam se svidjela kreativnost ove radionice i kako nas je bolje osvijestila o našem utjecaju na svijet koji ostavljamo budućim generacijama. Svatko od nas može malim promjenama pridonijeti poboljšanju ljudskog utjecaja na klimu, osvijestiti se o stanju našeg planeta i nastojati činiti bolje.
FOTO: prof. Ana Sladoljev, https://www.facebook.com/klimatskikolaz/ (službeni plakat radionice)