Koliko je mračan (bio) srednji vijek?

Plakat za najavu književne tribine u Narodnom sveučilištu Dubrava

U petak, 11. listopada u 19:00 sati u Maloj dvorani Kulturnog centra Dubrava održana je književna tribina s temom: Koliko je mračan (bio) srednji vijek?
Gosti su tribine bili: Neven Budak, povjesničar, Sanja Ždralović, autorica krimića „Glagoljski misterij“ i nastavnik Dario Budimir s učenicima Klasične gimnazije i snimkom predstave „Iskoni bje slovo“.

Na tribini je o europskom i hrvatskom srednjovjekovlju i njegovim osobitostima govorio povjesničar Neven Budak. Zanimljivo je promatrati iz pozicije suvremenog čitatelja ili slušatelja kolike su razlike u našim doživljajima tog razdoblja te izlaganja samog profesora Budaka o tome koliko je (bilo) mračno (kao loše ili kao nepoznato), a koliko vrijedno i zanimljivo u tom razdoblju.

Autorica romana „Glagoljski misterij“ Sanja Ždralović govorila je o svojoj inspiraciji za roman koji u žanru krimića koristi srednjovjekovne hrvatske elemente kao što je vrijedni glagoljski misal koji u njezinu romanu nestaje iz Austrijske nacionalne knjižnice. Zanimljiv je dijalog koji autorica vodi s prošlošću i suvremenošću te tako suvremenog čitatelja okreće prema propitivanju vlastite nacionalne baštine.

O susretu sa srednjovjekovnim tekstovima i njihovim uprizorenjem govori nastavnik Dario Budimir i učenici (danas studenti) Petra Plavšić i Niko Trogrlić.

Dario Budimir, nastavnik u zagrebačkoj Klasičnoj gimnaziji, sa svojim je učenicima Petrom Plavšić i Nikom Trogrlićem te snimkom kratke predstave „Iskoni bje slovo“ govorio o kolažu hrvatskih srednjovjekovnih tekstova koje je istraživao zajedno sa svojim učenicima da bi ih na kraju uprizorio kao cjeloviti dramski izričaj. Velika je vrijednost ovoga rada i u zainteresiranosti mladih za prvo razdoblje u povijesti naše književnosti, istraživanju starih srednjovjekovnih tekstova i napjeva na glagoljici te oživljavanju starohrvatskoga jezika.

FOTO: Dalibor Jurišić