INTERLIBER 2024.

I ove je godine na Zagrebačkom velesajmu INTERLIBER, međunarodni sajam knjiga, otvorio svoja vrata po 46. put na radost knjigoljubaca i knjiških sladokusaca među kojima je i naša novinarka.

Čak i oni koji ne čitaju, vole Interliber. Postalo je pomalo i čudno od nekoga čuti da ne planira posjetiti sajam. Ipak je to najznačajnija književna manifestacija u Hrvatskoj. Onda možete zamisliti kakav je to tek raj za knjigoljupce s preko 300 izdavača i više knjiga nego što čovjek u životu može pročitati. Interliber se i ove, već 46. godine, održava na Zagrebačkom velesajmu od utorka 12. do nedjelje 17. studenog, a svatko može naći nešto za sebe: od najnovijih hitova kao što je dugoiščekivani Intermezzo Sally Rooney do književnih klasika u džepnom izdanju. Za vas koji ste još uvijek neodlučni oko toga što biste trebali pročitati, nadam se da će vam ovaj moj kratak popis od samo pet prijedloga dati barem neku ideju.

Barbara Kingslover, Demon Copperhead
Knjiga koju sam ljetos pročitala na engleskom nedavno je doživjela i hrvatsko izdanje. Pomirit će ljubitelje klasika i moderne književnosti jer se, naime, radi o modernoj verziji Dickensovog Davida Copperfielda. To je suvremena i dirljiva priča smještena pod obronke Apalačkog gorja o dječaku koji odrasta na onoj surovoj strani američkog sna.

Kristian Novak, Slučaj vlastite pogibelji
Oni koji to još nisu učinili prethodnih godina, svakako bi trebali pročitati najnoviji roman Kristiana Novaka. Po pitanju sadržaja roman je malo blaži od njegovih starijih romana Črna mati zemla i Ciganin, ali najljepši (iako, govorimo o Novaku – sve je tu dosta mračno, tužno, grubo), no svejedno zadržava taj izolirani osjećaj hrvatskog sela, neobjašnjivu melankoliju koja prolazi kroz vas dok čitate. Oni koji vole krimiće, sigurno će uživati u čitanju.

R. F. Kuang, Rat makova
A sad malo fantasyja. Nevjerojatno je što je sve Rebecca Kuang uspjela napisati prije navršene 30. godine. Od maestralnog Babela do ubitačno smiješnog romana Yellowface; ali na samom početku karijere našla se trilogija Rat makova, čija su ostala dva nastavka Zmajska republika i Plameni bog. Malo tko može ostati ravnodušan na to kako dobro Kuang piše, ali oprez – trilogija govori o ratu i definitivno nije za one slabijega želuca!

Paolo Coelho, Veronika je odlučila umrijeti
Iako je puno starija od ostalih knjiga na popisu, svejedno smatram da je vrijedna spomena. Prva je to Coelhova knjiga koju sam pročitala i neće biti zadnja. Iako se u ovoj knjizi konkretno radi o dosta teškoj temi (samoubojstvo, život u psihijatriskoj bolnici), autor kroz cijelu priču uspijeva provući primjerenu dozu humora, baš u pravom omjeru pomiješanu s tako prekrasnim citatima da ćete ležati u krevetu dugo u noć i razmišljati o njima.

Slavenka Drakulić, O čemu ne govorimo
A sad o jednoj apsolutnoj divi hrvatske književnosti. Svi koji me znaju, znaju da obožavam Slavenku Drakulić, a njezina nova zbirka kratkih priča O čemu ne govorimo pokazuje da još uvijek ima prozu u malom prstu. Teško ćete naći temu o kojoj Drakulić nije nešto pisala; od komunizma i postkomunizma do feminizma, ratova 90-ih i ratnim zločincima, ali se vraški dobro snalazi i u formatu kratke priče. Iako starenje nije nešto o čemu želimo razmišljati (a bome ni govoriti, dobro je to Drakulić zamijetila), autorica o temi piše na način da je knjigu teško odložiti.

FOTO: https://svijetkulture.com/interliber-2024; https://znanje.hr/product/demon-copperhead/499339; https://www.oceanmore.hr/hr/knjige/proza/kristian-novak-slucaj-vlastite-pogibelji-3-izdanje; https://mozaik-knjiga.hr/proizvod/rat-makova/; https://www.vbz.hr/book/veronika-je-odlucila-umrijeti/; https://fraktura.hr/o-cemu-ne-govorimo.html