Iz klasičarskih ruku u park Ribnjak

Park Medine Hussiny - kreativna rješenja s radionice u Etnografskom muzeju

DJEČJE IGRALIŠTE “MADINE HUSSINY”

U sklopu izložbe ,,Putnici’’ i javnog slušanja dokumentarne radio drame „Uzrok smrti: Granica“ Barbare Matejčić u Etnografskom muzeju u Zagrebu ovoga je siječnja održana i radionica na kojoj su sudjelovali članovi Novinarske skupine Klasične gimnazije. Tema radionice bila je izrada prijedloga za uređenje dječjeg igrališta “Madine Hussiny” u parku Ribnjak. Inicijativa je to kojom se želi odati počasti djevojčici Madini Hussiny preminuloj na hrvatsko-srpskoj granici 2017.godine. Madinin ugasli život “koji još ni živio nije” postaje simbolom stradanja na migrantskim putevima, simbolom smrti na granicama kojim se pokušava ukazati na nepravde te mijenjati svijest politikama koje dovode do ovakvih ishoda. Mnogobrojne se građanske inicijative konstantno pokreću za imenovanje jedne od zagrebačkih javnih površina upravo po Madini.

Iako Grad Zagreb još uvijek nije službeno odobrio zahtjeve upućene na tu temu, učenici su na radionici dobili zadatak osmisliti ideju za javni objekt koji bi simbolizirao tragični događaj koji je mnogim građanima otvorio oči te aludirao na nepravde koje se odvijaju na granicama.

STUDENI 2017.

Madina Hussiny, šestogodišnja djevojčica afganistanskog porijekla, izgubila je život nakon što je s obitelji pokušala ući u Hrvatsku 21. studenog 2017. godine. U namjeri prelaska granice Madinu, njezinu majku te petero braće i sestara uhvatila je hrvatska policija. U pokušaju majke da zatraži azil za sebe i djecu, policija im je rekla da se vrate natrag u Srbiju. Policijskim su vozilom prebačeni do željezničke pruge u blizini Tovarnika gdje su upućeni da slijede prugu do Šida. Nailazak vlaka bio je koban i pruga postaje mjesto kraja Medinina života. Nakon djevojčičine smrti njezina je obitelj vraćena u Srbiju, a tijelo je naknadno izručeno u Šid gdje je Madina pokopana te ondje još uvijek počiva.

STUDENI 2018.

Godinu dana nakon Madinine smrti Trg Republike Hrvatske u centru Zagreba simbolički je preimenovan u Trg Madine Hussiny te ja taj aktivistički pothvat prethodio narednim akcijama s ciljem prozivanja odgovornih za počinjen zločin nad Madinom i njezinom obitelji.

STUDENI 2020.

Treća je godišnjica obilježena na Trgu žrtava fašizma gdje je postavljen jumbo strip ,,Madina’’ čija je autorica Ena Jurov, umjetnica koja se bavi grafičkim dizajnom, ilustracijom i stripom, već godinama aktivna u projektima vezanim za slučaj Madine Hussiny.

Zagreb, 21.11.2020 – U organizaciji Inicijative Dobrodošli organizirano je obilježavanje Dana Madine Hussiny, povodom tri godine od tragične smrti šestogodišnje djevojčice migrantice iz Afganistana Madine Hussiny. foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

STUDENI 2021.

Nakon četiri godine podnesen je zahtjev Inicijative Zagreb grad-utočište Gradskom poglavarstvu da se u Fond imena iz kojeg se imenuju javne ustanove uvrsti i Madinino ime što je označilo velik korak ka suprotstavljanju ,,isprogramiranom’’ režimu koji navodi odgovorna tijela na zadržavanje migranata na suprotnoj strani granice pod svaku cijenu, čak i ako to zahtjeva psihičko i fizičko nasilje vršeno nad “ljudima u pokretu”.

GODINA 2022.

Godine 2022. predlaže se da Madinino ime nosi dječje igralište smješteno u zagrebačkom parku Ribnjaku u kojemu bi se djeca Madinine dobi (imala je između pet i šest godina prije nego što je preminula) mogla igrati na sigurnom mjestu koje nije ograničeno niti fizičkim niti zamišljenim ogradama, već je otvoreno za sve.

SIJEČANJ 2025.

Dan danas park Ribnjak nije službeno imenovan po Madini, no ta ideja nipošto nije zaboravljena. Već spomenuta radionica u Etnografskom muzeju učenicima je pružila priliku vlastitim rukama konstruirati smanjenu verziju skulpture ili objekta uključenog u dječje igralište koji bi jednog dana mogli imati svoje mjesto u Ribnjaku. Uz vodstvo umjetnice Ene Jurov koja je učenike uputila u pozadinu priče te im pokazala dijelove još neobjavljenog stripa o Madini, koji prati pjesma spisateljice i pjesnikinje Olje Savičević ,,Djeca s igrališta Madine Hussiny’’, novinari su glinamolom i plastelinom svoje ideje oblikovali u stvarnost te s ostalim sudionicima radionice osmislili cijelo malo igralište.

VELIKA VAŽNOST U SITNOJ PROMJENI

Slučaj smrti Madine Hussiny simbol je mnogih tragedija koje su se odvile upravo na granicama Republike Hrvatske te je istovremeno dokaz nehumanog odnosa policije prema migrantima koji trpe sve moguće vrste nasilja kako bi uspjeli doći na sigurno te zatražiti azil. Društvo kao takvo nedovoljno je informirano o takvim slučajevima i režimu koji se provodi na graničnim prijelazima Hrvatske i susjednih država, a upravo bi službeno imenovanje javne površine imenom tragično stradale djevojčice naznačilo kolika se važnost skriva u naizgled tako sitnoj promjeni.

ŠARENA PRUGA – BIJELA SLIKOVNICA

Naše kreativno rješenje instalacije za dječji park bila je šarena pruga kojom se dolazi do velike bijele slikovnice. Šarenom prugom djeca hodaju, skaču, preskaču i “putuju” prema velikoj bijeloj slikovnici koju mogu listati i na njoj čitati priču o Medini. Pruga je simbol putovanja, traženja boljeg života, ali, nažalost, i tragičnog kraja. Bijela slikovnica priča neispričanu priču jednoga života koji je završio prije nego što je počeo u nevinosti svoje dječje dobi.

FOTO: Inicijativa za imenovanje Trga Madine Hussiny, HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu, privatna arhiva autorice, urednika i mentorice