Klasičari u znanstvenoj Toskani – FIRENZA

Izvanučioničku nastavu u Toscani od 15. do 17. studenoga osmislile su profesorice Horvat Flegar, Plavčić i Car kao produbljivanje znanja iz STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) područja. Želja je ovoga projekta upoznati učenike putem terenske nastave s razvojem glavnih ideja prirodoslovlja kroz povijest te ukazati na povezanosti prirodoslovlja s drugim strukama i društvenim razvojem.

U Interaktivnom muzeju Leonarda da Vincija, Firenza

DIO 2. – FIRENZA, 16. i 17. studenog 2024. 

Firenza – Spoj umjetnosti i znanosti 

Nakon što nas je Pisa očarala svojom poviješću i znanošću, naše putovanje kroz znanstvenu Toskanu nastavilo se u Firenzi, kolijevci renesanse. Grad koji zrači umjetnošću i kulturom pružio nam je priliku da se približimo velikanima povijesti i istražimo zanimljive poveznice između umjetnosti i znanosti. 

Naš dan započeo je šetnjom kroz srce Firence. Prošli smo pokraj veličanstvene Palazzo Vecchio, moćne utvrde i simbola firentinske povijesti. Oduševljeno smo se divili mostu Ponte Vecchio poznatom po slikovitim trgovinama zlatara koje ga krase stoljećima. 

Kad smo konačno stigli pred veličanstvenu Katedralu Santa Maria del Fiore, ostali smo bez teksta. Njezina monumentalna arhitektura, Brunelleschijeva kupola i detalji od bijelog, zelenog i ružičastog mramora činili su prizor zadivljujućim. Osjetili smo da su nam čak i antički bogovi vremena bili naklonjeni – Firenza nas je počastila savršenim sunčanim danom, idealnim za doživljaj grada u njegovom punom sjaju. 

Stali smo pred čuvena Vrata raja na Baptisteriju svetog Ivana i dugo im se divili. Pozlaćeni prizori s biblijskim temama, koje je Lorenzo Ghiberti s nevjerojatnom preciznošću isklesao, činili su se poput portala u svijet renesansnog savršenstva. Fascinirala nas je i činjenica da je i sam Dante Alighieri kršten iza ovih vrata. 

Naš obilazak kulturnih sadržaja nastavio se u Galeriji Uffizi, jednoj od najpoznatijih svjetskih zbirki umjetnosti. Približili smo se djelima koja su oblikovala povijest – Botticellijevu Rođenju Venere, Leonardovu Navještenju, Michelangelovu Tondi Doni i Caravaggiovu zapanjujućem prikazu Meduze. Ova mračna i dramatična slika, s majstorskim korištenjem svjetla i sjene fascinirala nas je snagom Caravaggiova izraza. 

Drugi dan otkrili smo čudesne Boboli vrtove. Šetnja među skulpturama, fontanama i bujnim zelenilom bila je poput povratka u prošlost, u doba renesanse kada su vrtovi bili simbol moći i estetike. Kišne kapi samo su dodale bajkovitu notu ovoj oazi. 

Ipak, naš posjet Firenzi nije bio samo u znaku umjetnosti. Ovaj grad znanosti i inovacija priredio nam je nevjerojatne trenutke istraživanja povijesti znanosti. Posjetili smo Muzej Galileja, fascinantnu riznicu instrumenata i znanstvenih otkrića. Vidjeli smo Galilejev originalni teleskop, pomorski kompas, precizne astrolabe i druge instrumente koji su omogućili novo razumijevanje svemira. Saznali smo kako je znanost ovdje oblikovala budućnost, a Firenza postala epicentar inovacija. 

Za kraj smo posjetili Interaktivni muzej Leonarda da Vincija u kojem smo se kroz replike i interaktivne modele upoznali s njegovim nevjerojatnim izumima – od letećih strojeva do mehaničkih naprava. Druženje s Leonardovim idejama bilo je inspirativno i zabavno jer smo kroz igru mogli doživjeti kako razmišljanje ovog renesansnog genija prelazi granice mašte. 

Naše putovanje obogatilo nas je ne samo znanjem već i prijateljstvom. Uz smijeh i razgovore, učvrstili smo veze jedni s drugima dok smo zajedno otkrivali ljepotu, povijest i tajne Firence. Znanstvena Toskana ostavila nas je gladnima za još znanja i avantura. Do iduće STEM pustolovine! 

FOTO: Vanja Horvat Flegar, prof.; Ivana Car, prof.; Dora Plavčić, prof.; klasičari stemovci