Klasičari u znanstvenoj Toskani – PISA

Izvanučioničku nastavu u Toscani od 15. do 17. studenoga osmislile su profesorice Horvat Flegar, Plavčić i Car kao produbljivanje znanja iz STEM (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika) područja. Želja je ovoga projekta upoznati učenike putem terenske nastave s razvojem glavnih ideja prirodoslovlja kroz povijest te ukazati na povezanosti prirodoslovlja s drugim strukama i društvenim razvojem.

DIO 1. – PISA, 15. studenog 2024.

Pisa: Od antičke filozofije do zvjezdanih noći 

Naš izlet u Pisu bio je više od običnog putovanja – bio je to susret s poviješću, znanošću i ljepotom. Kao klasičari koji često zaranjaju u dubine antičke filozofije prirode i mudrosti latinskih tekstova, bili smo uzbuđeni istražiti kako se ta drevna znanja pretaču u modernu znanost. A gdje to bolje učiniti nego u Pisi, kolijevci znanstvene revolucije? 

Pisa je kultno mjesto znanosti i to s dobrim razlogom. Po njezinim je povijesnim ulicama hodao Galileo Galilei, genij čija su promišljanja o gravitaciji i pokretu preokrenula svijet. Dok smo stajali pokraj slavnog Kosog tornja, činilo se kao da još uvijek možemo čuti šapat njegovih eksperimenata – možda ne baš onih s kuglama, ali sigurno onih s idejama koje su promijenile tijek povijesti. 

Za nezaboravan program ovog putovanja možemo zahvaliti našim neumornim profesoricama Horvat Flegar, Plavčić i Car, koje su se pobrinule da svaka minuta bude ispunjena zanimljivim i poučnim sadržajem. U Pisi smo imali priliku upoznati se izbliza s fizikalnim instrumentima koji su oblikovali povijest znanosti te posjetiti Muzej instrumenata iz fizike i Muzej razvoja matematičkih računala. Ovaj interaktivni dio programa bio je posebno zabavan – nismo samo slušali o povijesti tehnologije, već smo se okušali i u rukovanju nekim instrumentima koji su preteča današnjih digitalnih uređaja. 

Oduševljeni smo otkrili kako su antički filozofi poput Demokrita i Arhimeda svojim promišljanjima o prirodi otvorili vrata znanstvenom razmišljanju koje će Galileo kasnije obogatiti. Latinske riječi koje često prevodimo na satu, ovdje su oživjele – baš kao što “scientia” veže prošlost i budućnost. 

Nakon dana prepunog razgledavanja i otkrivanja tajni ove čarobne toskanske destinacije, Pisa nas je počastila još jednim spektaklom – posljednjim supermjesecom u 2024. godini. Noćno nebo iznad grada bilo je gotovo bajkovito, a nas je sve ispunila misao kako znanost i ljepota zaista idu ruku pod ruku. 

Ovaj smo dan zaključili bogatiji za nova iskustva i inspirirani da nastavimo otkrivati tajne svemira – od antičkih mudrosti do najsuvremenijih znanstvenih dostignuća. Pisa je za nas postala ne samo povijesno, već i osobno kultno mjesto. 

FOTO: Vanja Horvat Flegar, prof.; Ivana Car, prof.; Dora Plavčić, prof., klasičari stemovci