PUTUJEM I UČIM u Beču na izložbi „Rembrandt – Hoogstraten: Boja i iluzija“

Klasičari spremni za Rembrandta

Putujem i učim put Beča

Naše drugo ovogodišnje putovanje s grupom Putujem i učim započelo je 18. studenoga ranom zorom, u 5:30, kada smo krenuli iz Zagreba prema Beču. Voditeljice su putovanja profesorice Inge Froebe Naprta i Marina Mikac, a pridružila im se na ovom putu i profesorica Vlatka Potkonjak. Beč je glavni grad Austrije, zemlje koja je smještena u središtu Europe i poznata po svojim alpskim krajolicima i povijesnim gradovima. Jedan je od najljepših europskih gradova upravo Beč koji je u prošlosti bio prijestolnica Habsburške Monarhije koja je stoljećima svojom vladavinom oblikovala Europu. Poznat je po svojoj bogatoj povijesti, glazbenoj tradiciji i impresivnoj arhitekturi, a dom je bio mnogim poznatim skladateljima bečke klasike poput Mozarta, Beethovena i Haydna, a u njegovim se muzejima čuva kulturno bogatstvo europskih prošlih stoljeća, ali i suvremenosti.

Izložba koja mijenja percepciju

Ove jeseni Beč ponovo privlači posjetitelje kao kulturno središte zahvaljujući izložbi „Rembrandt – Hoogstraten: Boja i iluzija“ koja se održava u Kunsthistorisches Museumu (Muzeju povijesti umjetnosti). Ova izložba istražuje radove Rembrandta, jednog od najpoznatijih nizozemskih baroknih majstora, i njegova učenika Samuela van Hoogstratena, također nizozemskog slikara Zlatnog doba. Kombinacija njihovih tehnika boje, svjetla i perspektiva stvara jedinstveni dojam stvarnosti i iluzije.

Iluzionistički eksperimenti i Hoogstratenova „perspektivna kutija“

Izložba nudi slike i crteže koji prikazuju kako su Rembrandt i Hoogstraten koristili boje i svjetlo da bi stvorili iluziju stvarnosti. Zanimljivo je kako su njihovi radovi odražavali njihov odnos učitelja i učenika: Rembrandt je istraživao stvarne ljudske emocije i želio ih što vjernije prenijeti na svoje portrete dok je Hoogstraten bio majstor optičkih iluzija. U središtu pozornosti snažan je učinak boje i zapanjujuće iluzionističke tehnike kojima su Rembrandt i Hoogstraten mogli fascinirati nekada i sada.

Rembrandt je poznat po svojim iluzijama dubine, koristeći dramatično svjetlo kako bi stvorio osjećaj trodimenzionalnosti na ravnim slikama. Hoogstraten je, kao učenik, preuzeo ove tehnike i dodatno ih usavršio. Jedan od najzanimljivijih dijelova izložbe bila je „perspektivna kutija“ koja posjetiteljima omogućuje da dožive umjetnost iz perspektive 17. stoljeća. To je gotovo kao neka vrsta tadašnje virtualne stvarnosti!

Zašto je ova izložba posebna?

Izložba okuplja oko 60 remek-djela iz muzeja poput Louvrea i Rijksmuseuma, što je zaista rijetka prilika. Ali nije samo riječ o slikama, ovo je izložba koja istražuje ljudsku percepciju i način na koji umjetnost može pomoći u razumijevanju svijeta oko nas.

Moji dojmovi

Kao netko tko voli umjetnost, ova izložba bila mi je pravo otkriće. Iako su radovi ovih umjetnika stari gotovo 400 godina, oni su i dalje tako moderni. Rembrandtove na platno prenijete emocije portretiranih lica i Hoogstratenove optičke iluzije podsjećaju nas da talent i kreativnost ne poznaju granice. Sve to smješteno u bečkom Muzeju povijesti umjetnosti čini doživljaj nezaboravnim. Ako uskoro budete u Beču, obavezno posjetite ovu izložbu koja je otvorena do 12. siječnja 2025. jer umjetnost poput ove ostavlja vam trag za cijeli život!

Obilazak Beča

Nakon obilaska Muzeja krenuli smo u obilazak Beča. Obišli smo središte grada, vidjelii monumentalne građevine poput Hofburga, bivše carske rezidencije Habsburške Monarhije. Kompleks je to palača koje su danas udomaćile mnoge muzeje, ali i službenu rezidenciju predsjednika Republike Austrije. Sama je palača impresivna i brzo smo prošetali kroz vanjski dvorišni kompleks. Također smo prošli kroz Ringstrasse, raskošnu bečku ulicu koja okružuje povijesnu jezgru grada s tri strane, te vidjeli zgradu Bečke državne opere, Parlament i Burgtheater. Brza šetnja duž Ringstrasse pružila nam je uvid u krasnu bečku arhitekturu. Prošli smo pokraj Stephansdoma, Katedrale sv. Stjepana. Ova gotička katedrala smještena u središtu Beča jedan je od najpoznatijih simbola grada. A onda smo malo uživali i u slobodnom vremenu prije polaska za Zagreb.

“Putujem i učim” u centru Beča; u pozadini se nazire Katedrala sv. Stjepana

Veselimo se sljedećem putovanju koje nam priprema grupa Putujem i učim.

FOTO : Paola Anić, Inge Froebe Naprta, Kristina Krajina, David Mikuš, www.codart.nl, 5-five-5.blogspot.nl, culturalheritageonline.com, viennapass.de